• Jasełka Bożonarodzeniowe

          • Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi i zapominają o wszelkich sporach i waśniach. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt, uczniowie naszej szkoły tradycyjnie, jak co roku, wystawili Jasełka Bożonarodzeniowe. Na początku głos zabrała  dyrektor szkoły Pani Ewelina Piersa, która przywitała zgromadzonych, następnie podziękowała uczniom i opiekunom za przygotowanie przestawienia oraz złożyła wszystkim życzenia świąteczne i noworoczne. W odpowiednio dobranych strojach oraz w pięknej scenografii ukazującej ludzi podążających do Betlejem, młodzi aktorzy przedstawili sceny narodzin Chrystusa. Był św. Józef, Maryja, Aniołowie, Trzej Królowie z darami, Pasterze i Dzieci. Zgromadzona publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Maryi i Józefa szukających schronienia na noc.   

            Jasełka w wykonaniu dzieci wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój, a uczniowie swym występem podbili serca publiczności. Piękny śpiew kolęd i pastorałek uświadomił wszystkim i  przypomniał o tym, że Święta Bożego Narodzenia są już bardzo blisko. Kiedy część artystyczna dobiegła końca, występujący aktorzy otrzymali gromkie brawa, po czym wszyscy podzielili się opłatkiem. Występ był niezwykłym przeżyciem zarówno dla aktorów, nauczycieli jak i zaproszonych gości.

          • Warsztaty Bożonarodzeniowe

          • 20 grudnia 2023 r. był w naszej szkole dniem pełnym ważeń. Odbyły się świąteczne warsztaty kreatywne z udziałem Pani Beaty Milczarek- specjalisty z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Czerwinie. Dzieci wykonły urocze świąteczne skrzaty. Przemiły dzień pozwalił na integrację w grupie rówieśniczej. Dziękujemy.

          • Życzenia

          •  

            Wiary, która odmieni nasze serca, Nadziei, że jutro będzie lepsze, Miłości, która przetrwa najgorsze momenty w życiu. I zdrowia, którego wszyscy potrzebujemy. Wesołych świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku 2024

            życzy

            Dyrektor oraz Grono Pedagogiczne

            Szkoły Podstawowej w Grabówku.

             

          • Gazetka nr 5

          •  

             

            W każdy czwartek podczas zajęć koła polonistycznego uczniowie klas IV i VI wcielają się w role prawdziwych dziennikarzy i tworzą artykuły do szkolnego czasopisma. Właśnie dziś ukazał się kolejny, już piąty numer, gazetki "U nas w Grabówku". Tym razem młodzi redaktorzy przygotowali dla swoich czytelników przede wszystkich sprawdzone świąteczne przepisy, informację o wydarzeniach z życia naszej szkoły, godne polecenia filmy. W pracy pomocne okazały się tablety, zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Zachęcamy do lektury. :)               Gazetka__nr_5.zip

          • Świnka morska skinny - przyrodnicze warsztaty edukacyjne dla oddziału przedszkolnego i uczniów klas 1-3.

          • W piątek 15.12. 2023r. naszą szkołę odwiedził  nietypowy gość. Okazało się, że jest to świnka morska skinny, trochę przypominająca hipopotama. Mogliśmy obserwować i pogłaskać to niezwykłe zwierzątko. Okazuje się, że świnki są niezwykłe nie tylko z powodu swojego wyglądu.... Ich skóra, mimo iż bez sierści, jest bardzo przyjemna w dotyku, wręcz aksamitna, a do tego jeszcze bardzo ciepła, bo temperatura ich ciała wynosi prawie 40⁰C. Powodem jest to, że nie mają sierści i muszą same wytwarzać ciepło. Dlatego należy pilnować, by nie przebywały w przeciągu - bardzo szybko mogą się przeziębić. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się czym, żywią się te zwierzątka i jakie mają zwyczaje. Zajęcia bardzo się dzieciom podobały.

          • Pieczenie pierników w przedszkolu:)

          • Święta tuż, tuż… czas więc na pieczenie pierników. 14 grudnia w naszej szkole unosił się zapach korzennych przypraw, a wszystko dlatego, że przedszkolaki tego dnia piekły świąteczne pierniczki. Najpierw odpowiednio się przygotowały dbając o czyste  rączki, poznały składniki i sposób wykonania ciasta, potrzebne przybory kuchenne, a także zasady bezpieczeństwa. Gdy wszystko było gotowe przedszkolaki z ogromnym zapałem i zaangażowaniem zabrały się do pracy – wałkowały ciasto, wykrawały ciasteczka, a po ich upieczeniu dekorowały je czekoladą i barwnymi posypkami. Pięknie przyozdobione pierniki będą wspaniałą dekoracją świątecznego stołu, a ich wyjątkowo intensywny aromat będzie nam towarzyszyć przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia.

          • Konkurs na Najciekawsze Opowiadanie

          • W listopadzie uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie literackim organizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Olszewie-Borkach pn. "Moja rodzina jest super. Jak spędzamy wolny czas". Zadaniem uczestników było napisanie opowiadania na temat podany w nazwie konkursu i dostarczenie prac do organizatorów. Sześcioro naszych uczniów w wieku 8-12 lat wzięło udział w konkursie, a 14 grudnia, Dyrektor Biblioteki Elżbieta Nakielska, laureatom wręczyła dyplomy i nagrody.

            Wyniki:

            Nikola Gołota, Aleksandra Białczak - I miejsce,

            Kornelia Komosa, Olga Gołota, Julia Komosa - II miejsce,

            Bartosz Dziczek - III  miejsce.

            Gratulujemy!

          • Mikołajki w Oddziale Przedszkolnym

          • Mikołajki obchodzone są jako dzień wspomnienia Świętego Mikołaja Biskupa Miry. Według współczesnych tradycji, w ten dzień dzieci obdarowywane są prezentami w postaci słodyczy lub zabawek.

            Wizyta świętego Mikołaja w naszym przedszkolu, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Dzień „Mikołajek”  był wyjątkowy   i magiczny . W dniu 6 grudnia wszystkie dzieci już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi, nasłuchiwały „Mikołajowych” dzwoneczków. Święty Mikołaj nie zawiódł dzieci i nie kazał długo na siebie czekać. Już z samego rana  został gorąco przywitany i zaproszony przez dzieci do Sali.  Przedszkolaki śpiewały świąteczne piosenki,  a pod choinką znalazły wspaniałe prezenty, których otrzymanie dostarczyło im mnóstwo radości i uśmiechu. A prezenty były wspaniałe.

            Dzieci długo wspominały ten dzień, dzieliły się wrażeniami, ponownie oglądały prezenty, zerkały przez okno z nadzieją, że jeszcze raz zobaczą naszego gościa i pomachają mu na pożegnanie. Dziękujemy Ci Święty Mikołaju…

          • Dzień Pluszowego Misia w Oddziale Przedszkolnym

          • 25 listopada przedszkolaki z naszego przedszkola uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Każde dziecko przyszło do przedszkola  ze swoim pluszowym przyjacielem – misiem. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię święta, wspólnie recytowały wiersze o misiach, bawiły się przy piosenkach: „Dwa malutkie misie”, „Jadą, jadą misie”. Uczestniczyły w  zabawach ruchowych, plastycznych, konkursach, quizach, zgadywankach.Ten dzień przebiegał w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze, a uczestnikom sprawił wiele radości i dostarczył miłych wrażeń.

          • Pokaz historyczny

          • 8 grudnia zawitała do nas grupa Rekonstrukto z Łodzi.  Przedstawiła w naszej szkole „pokaz” z prelekcją dotyczącą dramatycznych wydarzeń z historii Polski związanych z utratą przez Polskę niepodległości w XVIII w. i podziałem jej terytorium pomiędzy zaborców (Rosję, Prusy i Austrię), oraz z podejmowanymi próbami jej odzyskania w wieku XIX. W programie przedstawiono wesołą lekcję historii, upamiętniającą dążenia niepodległościowe. Pokazano stroje z epoki (powstaniec, kosynier, oficer Legionów Polskich). Omówiono powstania narodowe  - kościuszkowskie, listopadowe, styczniowe. Nasi uczniowie mieli okazję brać bezpośredni udział w pokazie, a także mogli wykazać się swoją wiedzą na temat historii.

          • Mikołajki szkolne

          •  

            Tradycyjnie 6 grudnia Święty Mikołaj obchodzi swoje imieniny i rozdaje prezenty. Tego dnia  w szkolnych strojach  uczniów i nauczycieli dominował czerwony, mikołajkowy kolor. Wszyscy otrzymali drobne upominki, uczniowie klas młodszych obejrzeli spektakl teatralny w wykonaniu grupy artystycznej Magik o tematyce mikołajkowej, a w klasach odbyły się zajęcia integracyjne i wspólny poczęstunek.

             

          • Zajęcia muzyczno-taneczne

          • Zajęcia koła muzyczno – tanecznego w roku szkolnym 2023/2024 odbywają się w każdą środę w godzinach 12.35 – 13.20. W zajęciach pozalekcyjnych uczestniczy 12 uczniów z klas II-III. Zajęcia muzyczne mają na celu wszechstronny rozwój dzieci, który w naturalny sposób dokonuje się poprzez kontakt z muzyką i tańcem. Rozwijane zdolności muzyczne służą ogólnemu rozwojowi dzieci: fizycznemu, intelektualnemu, emocjonalnemu i estetycznemu. Różne formy ćwiczeń i zabaw muzycznych wpływają dodatnio na kształtowanie u dzieci pozytywnych cech charakteru, nabywanie umiejętności współdziałania w grupie, rozwijanie silnej woli oraz budzenie wiary we własne siły.

          • Zajęcia czytelnicze w klasach 1-3

          • Jednym z pomysłów na promowanie czytelnictwa i rozwijanie umiejętności czytelniczych uczniów klas młodszych jest udział dzieci w zajęciach czytelniczych. Raz w tygodniu uczniowie klas 1-3 słuchają czytanych przez nauczyciela tekstów literatury dziecięcej, czytają głośno wybrane książki, wypowiadają się na ich temat, ilustrują sceny z książek,  a także naśladują bohaterów literatury w swobodnych zabawach. 

            Książka pobudza ich wyobraźnię, uczy koncentracji, wzbogaca słownictwo i wiedzę, kształtuje gust i poczucie piękna, poszerza horyzonty myślowe, pokazuje, jak postępować oraz rozwija inteligencję.

          • Zajęcia z pedagogiem

          • 1 grudnia uczniowie klas starszych uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez panią pedagog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Czerwinie pt.  Stop przemocy w szkole. Była to pogadanka na temat przemocy wśród ludzi ze zwróceniem uwagi na reakcje zachowań dzieci i młodzieży. Jakie przykłady i sytuacje są przyczynami przemocy? Jakie sytuacje powodują najczęściej Twoje zdenerwowanie? Jakie Twoje słowa i zachowanie powodują zdenerwowanie innych? Jak starasz się zrozumieć swoje złe zachowanie i je zmienić? Na koniec zajęć uczniowie wykonali plakaty tematyczne, które przypominają o właściwym zachowaniu zarówno starszym jak i młodszym uczniom.

          • Zabawa andrzejkowa

          •  29 listopada 2023 roku w naszej szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowa. Już od  samego rana  uczniowie zaczęli dekorować salon wróżb, przygotowywali szkolny sklepik, rozstawiali  sprzęt muzyczny. O godzinie 16.00 rozpoczęła się długo wyczekiwana impreza. Na początku wszyscy  bawili się przy muzyce. Później członkowie Samorządu Uczniowskiego otworzyli sklepik, który cieszył się dużą popularnością. Wszyscy chętnie kupowali przekąski i napoje. Po dalszej zabawie tanecznej rozpoczęła się prawdziwa zabawa andrzejkową -  w sali nr 7  można było spotkać wróżki i wróżbitę, którzy swoje zadanie tego dnia wypełnili znakomicie.  Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, gdzie spotkają miłość swojego życia, kim zostaną w przyszłości, co przyniosą im najbliższe dni. Wszystkie przepowiednie traktujemy oczywiście z przymrużeniem oka. :)    Zabawa była wyjątkowa. Ten wieczór  na pewno zapamiętamy na długo. Do zobaczenia za rok!