O tym, że warto czytać książki, nie trzeba chyba nikogo przekonywać, dlatego w marcu uczniowie klasy VI na zajęciach koła polonistycznego wykonali lapbooki, które pozwoliły utrwalić wiadomości zdobyte podczas czytania i omawiania lektury pt. „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”. W schowkach, wykresach czy harmonijkach szóstoklasiści zawarli najważniejsze zagadnienia dotyczące treści książki. Podczas pracy wszyscy wykazali się kreatywnością, co na pewno dostrzegła i doceniła pani od języka polskiego. Zachęcamy innych uczniów do takiego twórczego działania.
Aktualności
Zajęcia koła polonistycznego
Szkolny konkurs plastyczny Najpiękniejsza Ozdoba Wielkanocna
Dnia 27.03.2024 w naszej szkole nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. Najpiękniejsza Ozdoba Wielkanocna”. Konkurs oceniano w dwóch kategoriach : przedszkole i klasy I-III oraz klasy IV-VIII. Prace konkursowe imponowały pomysłowością, kreatywnością, cierpliwością w dążeniu do celu oraz zdolnościami plastycznymi. W młodszej kategorii wiekowej wyłoniono pracę
- Nadii Wołosz, którą zajęła I miejsce w swojej kategorii wiekowej.
Kilka prac było jednakowo imponujących, więc podjęto decyzję, iż pięć prac otrzyma wyróżnienie.
Były to prace: Leny Komosy, Juli Komosy, Natana Parciaka, Zuzanny Mierzejewskiej oraz Gabriela Świderskiego.
Druga kategoria wiekowa klas IV-VIII wyłoniła dwa pierwsze miejsca:
- Felicja Popowska oraz Piotr Kania,
- drugie miejsce - Anna Kuciej oraz Szymon Banaś,
- trzecie miejsce - Hanna Sadlak oraz Maria Banaś.
Wyróżnienia otrzymały Kornelia Komosa, Olga Gołota oraz Nikola Gołota.
Nagrody rzeczowe oraz dyplomy zostały wręczone przez panią Dyrektor podczas apelu szkolnego 27 marca, wprowadzając społeczność szkolną w atmosferę przygotowań do świąt Wielkanocnych. Wszystkie prace plastyczne zostały wyeksponowane na dolnym korytarzu szkolnym. Pokazują nam nawiązanie do tradycji wśród młodego pokolenia, która jest sukcesywnie kontynuowana w naszej szkole.
Kreatywne pomysły na prace plastyczne.
Dnia 26 marca 2024 roku w klasach IV-VIII na zajęciach plastycznych uczniowie ćwiczyli motorykę małą dłoni oraz błyszczeli kreatywnością. Temat zadania to „Kreatywna ozdobna kanapka wielkanocna”. Uczniowie wykazali się umiejętnościami planowania, wizji przestrzennej oraz dokładnym wykonaniem, jak i eksponowaniem swoich prac do kadru zdjęciowego. Własnoręcznie skomponowane dzieła sztuki zastały skonsumowane przez twórców. Zajęcia cieszyły się sporym zainteresowaniem wśród uczniów.
5
Konkurs plastyczny - Kurpiowska Palma Wielkanocna
W marcu, tuż przed Niedzielą Palmową, nasi uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym Kurpiowska Palma Wielkanocna organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Olszewie - Borkach oraz Starostwo Powiatowe w Ostrołęce. Do konkursu zostało wykonanych pięć palm w zespołach: oddział przedszkolny, klasy I,II i IV, klasa III, klasy V i VI oraz klasa VII.
Wsród 62 palm, które wzięły udział w konkursie, nasze prace zajęły następujące miejsca:
kategoria zespołowa oddziały przedszkolne i klasy 0:
III miejsce - oddział przedszkolny,
kategoria zespołowa szkoły podstawowe:
I miejsce - klasa III,
II miejsce - klasy I,II i IV.
Gratulujemy! :)
Pierwszy dzień wiosny
Tradycyjnie, każdego roku 21 marca, żegnamy zimę, a witamy wiosnę. Dzień rozpoczęliśmy od rywalizacji sportowych w trzech grupach wiekowych: uczniowie klas starszych, uczniowie klas młodszych oraz dzieci z oddziału przedszkolnego. Rywalizacja był zacięta, a emocji nie brakowało. Zwycięskie drużyny zostały nagrodzone brawami, a wszyscy otrzymali nagrody za udział i zaangażowanie sportowe.
Następnie uczniowie obejrzeli pokaz fizyczno-chemiczny grupy Zaelektryzowani. Prezentujący przeprowadził wiele ciekawych doświadczeń z wodorem, helem, azotem, tlenem, parą wodną. W czasie tej lekcji uczniowie na własnych strunach głosowych sprawdzili działanie helu, który zmienił ich wysokość głosu podczas próby mówienia. Zobaczyli wybuch wytworzonego domowym sposobem wodoru. Prowadzący podkreślił, jak ważne jest bezpieczne obchodzenie się z ogniem i korzystanie z gazu w gospodarstwie domowym. Bardzo interesującym eksperymentem była: „paląca się dłoń” oraz czarodziejskie okulary pozwalające na oglądanie świata do góry nogami. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę z zakresu chemii, fizyki, świetnie się bawili, miło i pożytecznie spędzili czas.
Kolejnym punktem wiosennego dnia była wycieczka terenowa związana z tradycją topienia marzanny. Wszyscy udali się nad pobliską rzeczkę, aby podpalić i utopić w wodzie symbol zimy - słomianą kukłę. Dwie marzanny popłynęły daleko na znak, że zima już nie wróci.
Wszyscy uczestnicy spotkania wrócili na boisko szkolne, żeby upiec sobie kiełbaskę na ognisku i posilić się przed powrotem do domu, a ładna pogoda pozwoliła na zachłyśnięcie się pierwszym wiosennym powietrzem.
38
Dzień Kobiet
Z okazji Dnia Kobiet pragniemy złożyć paniom i panienkom życzenia wszystkiego najlepszego, dużo szczęścia, zdrowia. By w każdym dniu roku uśmiech na twarzach Waszych gościł tak samo często jak w tym dniu. Bądźcie zawsze szczęśliwe, złym losom nieznane, uprzejme, czułe, tkliwe, przez wszystkich kochane.
Szkolne obchody Dnia Kobiet odbyły się w kameralnych klasowych gronach. Chłopcy złożyli życzenia Dziewczynkom i Paniom, wręczyli upominki, wspólnie spędzili czas, a Samorząd Uczniowski dołączył do życzeń, częstując wszystkie Panie słodkim prezentem. Dzień minął w świątecznej atmosferze.
Projekt "Natalka i Antek w świecie wielkiej matematyki"
W marcu uczniowie klas 1-3 na zajęciach rozwijajacych zrealizowali moduł VI "Matematyka w prognozie pogody" projektu "Natalka i Antek w świecie wielkiej matematyki".
Cel ogólny projektu:
Uczniowie wiedzą i rozumieją, że matematykę można zastosować w praktyce oraz odnaleźć ją w odczytywaniu i prognozowaniu pogody.
Cele szczegółowe:
Uczniowie: • potrafią powiedzieć, jak matematyka łączy się z odczytywaniem i prognozowaniem pogody, • oglądają i rozumieją prognozę pogody, • odczytują temperaturę korzystając z termometrów, • porównują temperaturę, • znają dni tygodnia, • znają miesiące w roku, • tworzą wykresy, • posługują się jednostkami, stopnie Celsjusza (°C), • tworzą kalendarz obserwacji.
Zostały przeprowadzone zajęcia w oparciu o scenariusz i materiały zamieszczone w module. W trakcie części teoretycznej dzieci obejrzały krótkim film, przypominiały sobie elementy pogody i wyszukały ich połączenie z matematyką. Sprawdziły, czy w prognozowaniu pogody matematyka się przydaje. Częścią praktyczą było wykonanie karty pracy oraz utworzenie kalendarza pogody na dzisiejszy dzień.
Akcja "wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci"
„Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci” to projekt ekologiczny i edukacyjny, którego celem jest zachęcenie dzieci i młodzieży w wieku szkolnym do promowania zachowań proekologicznych oraz podnoszenia świadomości ekologicznej na temat szkodliwości składowania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
Każda osoba zainteresowana oddaniem zużytego sprzętu na rzecz szkoły przyczynia się do poprawy jakości naszego środowiska, ale również ma możliwość pozbycia się niepotrzebnych, zalegających sprzętów. Dodatkowo każdy przekazany sprzęt zaliczany jest na poczet zbiórki szkolnej.
W zamian za uzbierane kilogramy szkoły otrzymują nagrody rzeczowe w postaci materiałów biurowych i tuszy lub tonerów.
Niepotrzebny zurzyty sprzęt należy dostarczyć do szkoły.
Klikając w poniższy link dowiemy się jakie elektrośmieci możemy oddać na zbiórkę szkolną.
Zachęcamy wszystkie dzieci i rodziców do wzięcia udziału w akcji.
https://dzieci-zbieraja-elektrosmieci.pl/rodzaje-elektrosmieci/
Gminne konkursy - wręczenie nagród.
4 marca 2024r. w Szkole Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Olszewie-Borkach odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursów gminnych:
Konkursu Historycznego " Czas Żołnierzy Wyklętych ":
Błażej Karczewski - I miejsce
oraz Konkursu Recytatorskiego "Spotkanie z poezją" :
Gabriel Świderski - III miejsce,
Felicja Popowska - III miejsce,
Agata Ejzenberg - III miejsce,
Kacper Gąska, Piotr Kania - wyróżnienie.
Dyplomy za udział w konkursie otrzymały: Nikola Gołota i Gabriela Białczak.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!
Wycieczka do Ciechanowa
29 lutego 2024 roku wczesnym rankiem zebraliśmy się przed budynkiem naszej szkoły, aby wyruszyć na długo wyczekiwaną wycieczkę do Ciechanowa. Po sprawdzeniu obecności i przypomnieniu regulaminu radośni wyruszyliśmy w podróż.
Na początku pojechaliśmy do "Hopa Parku - Parku Trampolin". W tym miejscu przez dwie godziny skakaliśmy na trampolinach i zjeżdżaliśmy na dmuchańcach - oczywiście pod czujnym okiem instruktora i naszych opiekunów.
Kolejnym punktem wyprawy były warsztaty chemiczne w "Parku Nauki Torus". Mieliśmy okazję dowiedzieć się, jak powstaje ciekły azot oraz jakie jest jego zastosowanie. Co ciekawe, sami stworzyliśmy i spróbowaliśmy pianki i chrupki kukurydziane. Następnie poznawaliśmy prawa, które rządzą w przyrodzie.
Na koniec pojechaliśmy do restauracji "McDonald's" , gdzie zjedliśmy nasze ulubione przekąski. Późnym popołudniem wyruszyliśmy w drogę powrotną.
Z całą pewnością to był bardzo udany dzień, o czym świadczą uśmiechnięte twarze uczestników. Do zobaczenia kolejnym razem!:)
33
Udział w akcji "Góra Grosza"
Jak co roku, na przełomie listopada i grudnia, w szkołach i przedszkolach w całej Polsce odbywa się wielka zbiórka monet - Góra Grosza. Do akcji, która już na stałe została wpisana w kalendarz pracy naszej placówki, przyłączyli się również nasi uczniowie. Przez ostatnie tygodnie do specjalnej puszki można było wrzucać monety, które dzisiaj, tj. 19 lutego, zostały przekazane na pomoc psychologiczną i rzeczową dla potrzebujących dzieci. Pamiętajmy, że "Każdy ma coś, co może dać innym". Do zobaczenia za rok!
Zajęcia koła języka angielskiego
Na zajęciach koła języka angielskiego z okazji Walentynek uczniowie klas IV, V i VI wykonali własnoręcznie piękne karty walentynkowe. Poznali historię patrona tego święta oraz utrwalili słownictwo w języku angielskim związane z tym świętem. Uczniowie wykazali się zaangażowaniem w pracę, a karty wykorzystali do obdarowania swoich kolegówi koleżanek.
Lekcja matematyki z wykorzystaniem drukarki 3D
13 lutego 2024 roku uczniowie klasy IV na lekcji matematyki poznali dwie figury geometryczne: koło i okrąg. Poznali też pojęcia: promień, średnica i cięciwa. Uczyli się wykreślać te figury przy użyciu cyrkla. Rozpoznawali i przyporządkowywali przedmioty przypominające kształtem okrąg i koło. Z pomocą drukarki 3D zakupionej w ramach programu Laboratoria przyszłości mogli wydrukować właśnie taki przedmiot.
Walentynki
Dawno, dawno temu rzymski cesarz chciał, żeby mężczyźni byli groźnymi wojownikami. Nie pozwalał im więc się zakochiwać. Myślicie, że mu się to udało? Oczywiście, że nie! Mógł sobie zakazać ślubów, ale miłości nie da się zabronić! Dzielni żołnierze spotykali się ze swoimi wybrankami w tajemnicy, a pewien wierzący w miłość ksiądz, Walenty, udzielał im w sekrecie ślubów. I to właśnie na cześć tego romantycznego księdza 14 lutego obchodzimy walentynki, czyli święto miłości i wszystkich zakochanych! Zwyczaje walentynkowe w Polsce przyjęły formę obdarowywania się upominkami i kartkami walentynkowymi.
W naszej szkole 14 lutego był też dniem wyjątkowym. Samorząd uczniowski, pod okiem opiekunów, zorganizował zabawę, która polegała na odnalezieniu osoby z drugą połową otrzymanego serduszka, a wszyscy dostali kartki walentynkowe, które były wcześniej przygotowane i wrzucone do specjalnego pojemnika. Emocji było wiele, a uśmiechy na twarzach towarzyszyły zarówno uczniom, jak i osobom dorosłym, do końca dnia.
Gminny Konkurs Recytatorski "Spotkanie z poezją"
8 lutego 2024 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Gminnym Konkursie Recytatorskim "Spotkanie z poezją", zorganizowanym przez Szkołę Podstawową im. Władysława Broniewskiego w Olszewie-Borkach. Talent młodych artystów został doceniony przez komisję, dlatego z przyjemnością informujemy o wynikach rywalizacji:
a) Gabriel Świderski - III miejsce, kategoria wiekowa: klasy I-III,
b) Felicja Popowska - III miejsce, kategoria wiekowa: klasy IV-V,
c) Agata Ejzenberg - III miejsce, kategoria wiekowa: klasy VI-VIII,
d) Kacper Gąska, Piotr Kania - wyróżnienie, kategoria wiekowa: klasy VI-VIII.
Wszystkim uczestnikom z całego serca gratulujemy!
2
Choinka Noworoczna
Zabawa choinkowa to jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń w kalendarzu imprez naszej szkoły. Szczególnie młodsi uczniowie bardzo czekają na to wydarzenie. Atrakcji jest przecież co niemiara. Tańce, konkursy, ciekawe stroje, poczęstunek. To wszystko składa się na organizowaną zazwyczaj przed feriami zimowymi zabawę. W tym roku impreza choinkowa odbyła się w sobotę 13 stycznia 2024r.
Do zabawy w tegorocznej choince zaprosił nas DJ Daniel, tata Hani, który przez kilka kolejnych godzin serwował wszystkim najnowsze hity z list przebojów, ale też utwory nieco starsze, a wciąż popularne. Piosenki na pewno się podobały sądząc po ilości tańczących na parkiecie uczniów. Na koniec zabawy przybył niecodzienny gość - Mikołaj, który przyniósł dzieciom paczki.
Dziękujemy Radzie Rodziców za pomoc w organizacji choinki noworocznej.
29
Dzień Babci i Dziadka
W zimowy miesiąc styczeń wpisane są szczególne dni, które wzbudzają ogromne, radosne emocje. To oczywiście święto Babci i Dziadka. Dzień Babci i Dzień Dziadka to jedne z piękniejszych dni w roku. Te szczególne dni w kalendarzu kojarzone są z szacunkiem, ciepłem, dzieciństwem, życzeniami i podziękowaniami.
W dniu 10 stycznia 2024r. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. Dyrektor szkoły, Pani Ewelina Piersa, przywitała wszystkich gości, którzy licznie przybyli na uroczystość i złożyła Babciom i Dziadkom serdeczne życzenia.
Dzieci zaprezentowały program artystyczny. Były to Jasełka w wykonaniu szkolnych aktorów oraz życzenia składane przez uczniów począwszy od najmłodszych przedszkolaków po dzieci z młodszych klas i młodzież szkolną z klas starszych. Następnie wnukowie zaśpiewali gromkie sto lat i wręczyli własnoręcznie wykonane laurki dla swoich ukochanych Babć i Dziadków. Wszyscy z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek. Gościom towarzyszyły radość i uśmiech. Dopełnieniem uroczystego spotkania był słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
16
Lekcja biologii z wykorzystaniem tabletów
03.01.2024 uczniowie klasy 7 na lekcji biologii z pomocą tabletów, zakupionych w ramach programu Laboriatoria przyszłości, mogli pogłębiać swoją wiedzę. Dzięki wybranym aplikacjom edukacyjnym odkrywali tajemnice ludzkiego ciała. Zajęcia multimedialne wniosły dużo radości zastępując tradycyjne metody kształcenia oraz zachęcały do pracy w grupie. Uczniowie podzieleni na dwie drużyny mieli możliwość wspólnego doświadczania radości z poprawnego wykonanego zadania.
Serdecznie zapraszamy
Drodzy Rodzice !
Serdecznie zapraszamy na Jasełka przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej w Grabówku. Przedstawienie odbędzie się w niedzielę 14.01.2024r. w trakcie Mszy Świętej w kościele Narodzenia NMP i Maksymiliana Marii Kolbego w Nowej Wsi o godz. 10.00.
Dzieci występujące w przedstawieniu zapraszamy do kościoła na godz. 9.00.
Jasełka Bożonarodzeniowe
Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi i zapominają o wszelkich sporach i waśniach. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt, uczniowie naszej szkoły tradycyjnie, jak co roku, wystawili Jasełka Bożonarodzeniowe. Na początku głos zabrała dyrektor szkoły Pani Ewelina Piersa, która przywitała zgromadzonych, następnie podziękowała uczniom i opiekunom za przygotowanie przestawienia oraz złożyła wszystkim życzenia świąteczne i noworoczne. W odpowiednio dobranych strojach oraz w pięknej scenografii ukazującej ludzi podążających do Betlejem, młodzi aktorzy przedstawili sceny narodzin Chrystusa. Był św. Józef, Maryja, Aniołowie, Trzej Królowie z darami, Pasterze i Dzieci. Zgromadzona publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Maryi i Józefa szukających schronienia na noc.
Jasełka w wykonaniu dzieci wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój, a uczniowie swym występem podbili serca publiczności. Piękny śpiew kolęd i pastorałek uświadomił wszystkim i przypomniał o tym, że Święta Bożego Narodzenia są już bardzo blisko. Kiedy część artystyczna dobiegła końca, występujący aktorzy otrzymali gromkie brawa, po czym wszyscy podzielili się opłatkiem. Występ był niezwykłym przeżyciem zarówno dla aktorów, nauczycieli jak i zaproszonych gości.
10
Archiwum Aktualności