• Projekt edukacyjny Natalka i Antek w świecie wielkiej matematyki

          • W bieżącym roku szkolnym klasa trzecia, pod kierunkiem Pani Wiesławy Białczak, przystąpiła do projektu edukacyjnego Natalka i Antek w świecie wielkiej matematyki. Organizatorem projektu w roku szkolnym 2022/2023 są Sabina Piłat oraz Grupa MAC S.A. W styczniu zrealizowaliśmy moduł Matematyka w muzyce.

            Celem głównym projektu jest zwiększenie kompetencji matematycznych i rozwijanie u dzieci zainteresowania matematyką poprzez wykonywanie zadań metodą projektu.

            Przeprowadzone zostały zajęcia w oparciu o scenariusz i materiały zamieszczone w module. Celem modułu jest pokazanie matematyki w bliskim dzieciom środowisku, czyli w muzyce. W czasie zajęć uczniowie mieli okazję odkryć związek matematyki z muzyką. Wykonały karty pracy i pomoce do edukacji muzycznej, które jednocześnie są pomocami matematycznymi. Efekt finalny modułu to: wykonanie modeli nut na paskach papieru w oparciu o wartości matematyczne.

          • Choinka szkolna, czy bal karnawałowy

          • Jedną z najbardziej oczekiwanych imprez w roku szkolnym jest uroczysta zabawa choinkowa, na której bawią się uczniowie szkoły wraz z rodzicami.

               W tym roku choinka odbyła się 27 stycznia.  Piekne dekoracje, oprawa muzyczna i stroje karnawałowe dzieci nadały imprezie szkolnej rangę balu karnawałowego

               Pierwsze takty muzyki rozbrzmiały o godzinie siedemnastej, młodsze dzieci wzięły udział w zorganizowanych zabawach animacyjnych, a dla starszych zabawa, jak zwykle, rozkręciła się na dobre nieco później, gdy wszyscy byli już gotowi do karnawałowych tańców. W przerwach między pląsami dzieci i młodzież mogła posilić się przygotowanym przez rodziców poczęstunkiem.

               Na końcową część choinki przewidziano gwóźdź programu - wizytę świętego Mikołaja, który rozdał dzieciom długo oczekiwane prezenty.

               Zabawa choinkowa trwała do godziny 21-szej i bez wątpienia stanowiła udane zakończenie pierwszego półrocza nauki. Dziękujemy Radzie Rodziców za pomoc w organizacji imprezy i dobrą zabawę. Już teraz zapraszamy za rok, na kolejny bal karnawałowy.

          • Zajęcia plastyczno-teatralne w klasach 1-3

          • „… nic nie daje dzieciom tyle stosownej pewności siebie i umiejętności zachowania się i nic ich tak nie pobudza do obcowania z ludźmi, jak taniec, przeto sądzę, że należałoby uczyć je tańczyć tak wcześnie, jak są w stanie tego się nauczyć.”

            Słowa angielskiego filozofa i pedagoga Johna Locke’a zwracają uwagę na potrzebę stosowania formy tańca w pracy z dziećmi, ze względu na jego właściwości.

            Taniec to nie tylko ruch, osiąganie artystycznej wypowiedzi, to także – a może przede wszystkim wychowanie człowieka: wychowanie społeczno-moralne, umysłowe, estetyczne, wychowanie fizyczne. Od początków ludzkiej historii taniec towarzyszył człowiekowi i przez wieki odkrywano w nim nowe możliwości.

            Na zajęciach plastyczno-teatralnych w klasach I-III pod kierunkiem Pani Ilony Zabielskiej, w pracy z dziećmi  bardzo często  wykorzystywany jest taniec i zabawy ze śpiewem. 

            Mali artyści mają wiele okazji do zaprezentowania swoich umiejętności  - jedną z nich był pokaz tańca z rekwizytami - kwiatami z okazji Dnia Babci i Dziadka.

            Raz jeszcze wszystkim Babciom i Dziadkom składamy serdeczne życzenia: zdrowia, uśmiechu i wszelkiej pomyślności na długie lata w otoczeniu ukochanych najbliższych.

          • #Laboriatoria przyszłości

          • 25.01.2022 w klasie VII odbyła się lekcja biologii z wykorzystaniem tabletów, zakupionych dzięki udziałowi w projekcie Laboratoria Przyszłości. Posługiwanie się tabletem na lekcji umożliwiło uczniom nabycie cyfrowych umiejętności oraz zachęciło do podejmowania własnych aktywności z wykorzystaniem multimedialnych programów edukacyjnych. Taka forma zajęć wpłynęła nie tylko na poprawę kompetencji społecznych i językowych, ale także na umiejętność pracy w zespole.

          • Zajęcia koła matematycznego

          •  Łamigłówki z zapałek są świetną formą spędzenia wolnego czasu. Są wykorzystane na lekcjach matematyki jako zagadki matematyczne, geometryczne. Takie łamigłówki rozwijają bystrość i umiejętność wychodzenia poza schematy obserwacji i rozumowania, uczą logiki, sprytu i abstrakcyjnego myślenia, bardzo pobudzają wyobraźnię, w tym też przestrzenną, która jest pomocna przy geometrii. Zagadki wizualne zwiększają zdolność koncentracji i umiejętność dostrzegania drobnych szczegółów.

            Na zajęciach koła matematycznego uczniowie klas IV – VI rozwiązywali liczbowe łamigłówki z zapałkami.

          • Dzień Babci i Dzień Dziadka

          • Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, to 21 i 22 każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto wszystkich babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń i radości.

             20 stycznia odbyła się w naszej szkole niezwykła uroczystość. Na wstępie Pani Dyrektor Ewelina Piersa przywitała wszystkich, gośćmi honorowymi byli seniorzy rodzin, czyli babcie i dziadkowie naszych uczniów.  W pięknie udekorowanej sali dzieci z przedszkola i klas I-III  przedstawiły program artystyczny, na  który złożyły się wiersze i piosenki przedszkolaków, przygotowane pod okiem Pani Malwiny Popowskiej, spektakl teatralny, a także pokaz taneczny zainscenizowany pod kierunkiem Pani Ilony Zaielskiej. Uczniowie klas I-III zagrały w przedstawieniu, którego akcja działa się w czasach PRL-u. Piękne stroje oraz dekorację dzieci przygotowały specjalnie z okazji Dnia Babci i Dziadka. Wydarzenie miało miejsce w kolejce przed sklepem. To tam właśnie dziadek po raz pierwszy spotkał swoją ukochaną babcię. Inscenizacja przepełniona była dużą dawką humoru i sentymentalnym powrotem do czasów młodości dziadków.

            Na zakończenie z ust wszystkich uczniów wybrzmiało gromkie ,,Sto lat", a następnie obdarowano babcie i dziadków upominkami. Rodzice przygotowali słodki poczęstunek. 

            Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Dzieci, poprzez występy i życzenia, mogły wyrazić kochanym babciom i dziadkom swoje uczucia oraz podziękować za trud włożony w ich wychowanie.

          • Zajęcia wyrównawcze

          • Celem zajęć wyrównawczych jest między innymi wyrównywanie braków w uczeniu się u uczniów mających trudności w nauce oraz utrwalenie wiadomości słabiej przez nich opanowanych. Na spotkaniach dzieci z klas 1-3 ćwiczą i utrwalają wiadomości i umiejętności polonistyczno-matematyczne, doskonalą czytanie ze zrozumieniem oraz nabywają umiejętności właściwego funkcjonowania w grupie.  W pracy, na zajęciach stosowane są różnorodne metody nauczania, m.in. metody aktywizujące, które sprzyjają kształtowaniu samodzielności podczas wykonywania zadań, rozbudzaniu zainteresowań uczniów i ich wiarę we własne siły.