• Dzień Kobiet

          •  

            8 marca to data, którą zna chyba każdy mężczyzna. Tego dnia swoje święto obchodzą wszystkie kobiety – te duże i te małe. Z tej okazji Samorząd Uczniowski przygotował życzenia dla swoich koleżanek, nauczycielek i pań z obsługi. Nie obyło się oczywiście bez słodkich upominków. Dodatkowo, każda uczennica otrzymała specjalny bon, który będzie mogła wykorzystać, gdy zapomni o kartkówce lub pracy domowej. Przez cały dzień uśmiech gościł na wszystkich twarzach, nie tylko na damskich. Cieszymy się, że do naszej szkoły uczęszczają sami gentelmeni. Dziękujemy za życzenia, a gdy będzie okazja, na pewno się odwdzięczymy. ; )

          • Konkurs historyczny

          • Uczeń klasy siódmej -Błażej Karczewski, 9 lutego, wziął udział w Gminnym Konkursie Historycznym Czas Żołnierzy Wyklętych organizowanym przez Szkołę Podstawową w Olszewie-Borkach.  Konkurs został objęty patronatem Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Błażej otrzymał wyróżnienie. Gratulujemy.

          • Dzień Dinozaura w Oddziale przedszkolnym

          • 27 lutego w przedszkolu świętowaliśmy  Dzień Dinozaura –  dzieci wyruszyły w podróż do prehistorycznych czasów, aby poprzez zabawy i zadania edukacyjne poznać życie dinozaurów. Podczas zajęć przedszkolaki oglądały prezentację multimedialną, albumy, książki, porównywały wygląd i słuchały ciekawostek na temat życia tych wyjątkowych zwierząt. Dzieci wzięły udział w licznych zabawach ruchowo-naśladowczych, plastycznych, badawczych i grach interaktywnych.

            Dzień Dinozaura przeniósł nas w odległy, fascynujący i wciąż tajemniczy świat.

          • #Laboratoria przyszłości

          • Głównym celem zajęć rozwijających z matematyki w klasie VII   jest  rozbudzanie i pogłębianie zainteresowań matematycznych uczniów jak również wyrównywanie braków edukacyjnych z matematyki. Niektórzy uczniowie twierdzą, ze matematyka jest trudna, więc  pytają po co muszą uczyć się wzorów, algorytmów, sposobów rozwiązywania zadań i do czego ta wiedza im się przyda. Dlatego  przy każdej nadarzającej się okazji należy uświadamiać uczniów, że matematyka jest nauką bardzo potrzebną w życiu codziennym, bardzo ważna jest więc umiejętność wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce.

            Aktywność, zadowolenie, poczucie sukcesu i zaspokojenie potrzeb uczniów uczestniczących w zajęciach dało wykorzystanie sprzętu zakupionego w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości. Uczniowie poznali interaktywne zabawki  Jimu Robota czy Apitor Robota składające się z 600 klocków, które umożliwiają zbudowanie jednego z 12 sugerowanych modeli, do których instrukcje budowy znajdują się w aplikacji producenta. Modele robotów są zróżnicowane zarówno pod względem funkcji, jak i wyglądu.  Stworzone konstrukcje sterowane są z wykorzystaniem kontrolera, silników, czujników oraz aplikacji na urządzenia mobilne. Darmowa aplikacja pozwala w łatwy sposób zbudować 12 projektów, sterować nimi oraz je programować.

            Zadania tego typu wdrażają do skupienia uwagi, uczą obserwacji oraz zespołowego planowania kolejnych etapów budowli. Znakomicie też pobudzają wyobraźnię przestrzenną i wyzwalają pomysłowość, kreatywność i logiczne myślenie.

          • Walentynki w szkole

          • Walentynki to święto, którego nie może zabraknąć w harmonogramie naszych szkolnych imprez i uroczystości. W tym roku celebrację Dnia Świętego Walentego rozpoczęliśmy nieco wcześniej, gdyż 14 lutego będziemy już odpoczywać po pracowitym semestrze. ;)

            Jak co roku, Samorząd Uczniowski zadbał o wyjątkową atmosferę tego dnia. Zorganizowano tradycjną "pocztę walentynkową". Do specjalnego pudełka wszyscy, którzy chcieli przekazać życzenia bliskim osobom, wrzucali kartki walentynkowe – co ważne – wykonane własnoręcznie. Warto podkreślić, że szkolni listonosze nie narzekali na brak pracy, bo wiele osób skorzystało z możliwości wysłania pocztówek.

            Z całą pewnością ten dzień był wyjatkowy – i to nie tylko dlatego, że właśnie rozpoczynają się dlługo wyczekiwane ferie. To przede wszystkim okazja, aby okazać sobie sympatię, życzliwość i ciepło.

          • Konkurs recytatorski - wręczenie nagród

          • 10 lutego 2023r. uczennica naszej szkoły - Felicja Popowska wraz z wychowawcą, wzięła udział u uroczystości wręczenia nagród laureatom Gminnego Konkursu Recytatorskiego Spotkanie z poezją. Konkurs został objęty patronatem Wójta Gminy Olszewo-Borki - Pani Anety Katarzyny Larent. Wydarzenie miało  miejsce w Szkole Podstawowej im. Wł. Broniewskiego w Olszewie-Borkach, w którym uczestniczyli uczniowie, nauczyciele, dyrektorzy szkół oraz zaproszeni goście -  przedstawiciele władz kuratoryjnych i samorządowych. Felicja zajęła trzecie miejsce w kategorii klas 0-3. Gratulujemy. 

          • Dzień pizzy w oddziale przedszkolnym

          • 9 luty -  Międzynarodowy Dzień Pizzy.

            Pizza to jedno z najpopularniejszych dań na świecie, które lubią zarówno dorośli jak i dzieci. Nasz oddział przedszkolny  włączył się w obchody Światowego Dnia Pizzy. Podczas zajęć dzieci obejrzały prezentację multimedialną „Wszystko o pizzy”, uczestniczyły w zadaniach i zabawach tematycznie związanych z pizzą, wykonały dużą  wspólną  pizzę z papieru 😊

          • Wycieczka na lodowisko

          • 31 stycznia 2023r. uczniowie klas V-VII, pod opieką nauczycieli - Przemysława Olesińskiego i Ewy Kaliszewskiej, uczestniczyli w wyjeździe na lodowisko do Ostrołęki. Celem wycieczki było propagowanie sportu i aktywnego stylu życia, doskonalenie techniki jazdy na łyżwach, pokonywanie własnych słabości i lęków, integracja grupy oraz oczywiście dobra zabawa.

          • Akcja "Góra Grosza"

          •  

             

             

             

            Przez ostatnie tygodnie nasza szkoła brała udział w XXIII Ogólnopolskiej Edycji Akcji Góra Grosza. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na programy stypendialne dla dzieci, które chcą rozwijać swoje pasje, a nie mają takiej możliwości. Udział w wydarzeniu z całą pewnością uświadomił naszym uczniom, że warto pomagać.

            Do zobaczenia w przyszłym roku!

          • Konkurs recytatorski

          • 1 lutego 2023 roku dwie uczennice naszej szkoły, Aleksandra Białczak z klasy II i Felicja Popowska z klasy III, wzięły udział w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim "Spotkanie z poezją". Organizatorem wydarzenia była Szkoła Podstawowa im. Władysława Broniewskiego w Olszewie-Borkach. Wybór zwycięzców na pewno nie będzie łatwy, ponieważ poziom konkursu był naprawdę bardzo wysoki. Czekamy na wyniki i trzymamy kciuki za Olę i Felicję. ; )

          • Projekt edukacyjny Natalka i Antek w świecie wielkiej matematyki

          • W bieżącym roku szkolnym klasa trzecia, pod kierunkiem Pani Wiesławy Białczak, przystąpiła do projektu edukacyjnego Natalka i Antek w świecie wielkiej matematyki. Organizatorem projektu w roku szkolnym 2022/2023 są Sabina Piłat oraz Grupa MAC S.A. W styczniu zrealizowaliśmy moduł Matematyka w muzyce.

            Celem głównym projektu jest zwiększenie kompetencji matematycznych i rozwijanie u dzieci zainteresowania matematyką poprzez wykonywanie zadań metodą projektu.

            Przeprowadzone zostały zajęcia w oparciu o scenariusz i materiały zamieszczone w module. Celem modułu jest pokazanie matematyki w bliskim dzieciom środowisku, czyli w muzyce. W czasie zajęć uczniowie mieli okazję odkryć związek matematyki z muzyką. Wykonały karty pracy i pomoce do edukacji muzycznej, które jednocześnie są pomocami matematycznymi. Efekt finalny modułu to: wykonanie modeli nut na paskach papieru w oparciu o wartości matematyczne.

          • Choinka szkolna, czy bal karnawałowy

          • Jedną z najbardziej oczekiwanych imprez w roku szkolnym jest uroczysta zabawa choinkowa, na której bawią się uczniowie szkoły wraz z rodzicami.

               W tym roku choinka odbyła się 27 stycznia.  Piekne dekoracje, oprawa muzyczna i stroje karnawałowe dzieci nadały imprezie szkolnej rangę balu karnawałowego

               Pierwsze takty muzyki rozbrzmiały o godzinie siedemnastej, młodsze dzieci wzięły udział w zorganizowanych zabawach animacyjnych, a dla starszych zabawa, jak zwykle, rozkręciła się na dobre nieco później, gdy wszyscy byli już gotowi do karnawałowych tańców. W przerwach między pląsami dzieci i młodzież mogła posilić się przygotowanym przez rodziców poczęstunkiem.

               Na końcową część choinki przewidziano gwóźdź programu - wizytę świętego Mikołaja, który rozdał dzieciom długo oczekiwane prezenty.

               Zabawa choinkowa trwała do godziny 21-szej i bez wątpienia stanowiła udane zakończenie pierwszego półrocza nauki. Dziękujemy Radzie Rodziców za pomoc w organizacji imprezy i dobrą zabawę. Już teraz zapraszamy za rok, na kolejny bal karnawałowy.

          • Zajęcia plastyczno-teatralne w klasach 1-3

          • „… nic nie daje dzieciom tyle stosownej pewności siebie i umiejętności zachowania się i nic ich tak nie pobudza do obcowania z ludźmi, jak taniec, przeto sądzę, że należałoby uczyć je tańczyć tak wcześnie, jak są w stanie tego się nauczyć.”

            Słowa angielskiego filozofa i pedagoga Johna Locke’a zwracają uwagę na potrzebę stosowania formy tańca w pracy z dziećmi, ze względu na jego właściwości.

            Taniec to nie tylko ruch, osiąganie artystycznej wypowiedzi, to także – a może przede wszystkim wychowanie człowieka: wychowanie społeczno-moralne, umysłowe, estetyczne, wychowanie fizyczne. Od początków ludzkiej historii taniec towarzyszył człowiekowi i przez wieki odkrywano w nim nowe możliwości.

            Na zajęciach plastyczno-teatralnych w klasach I-III pod kierunkiem Pani Ilony Zabielskiej, w pracy z dziećmi  bardzo często  wykorzystywany jest taniec i zabawy ze śpiewem. 

            Mali artyści mają wiele okazji do zaprezentowania swoich umiejętności  - jedną z nich był pokaz tańca z rekwizytami - kwiatami z okazji Dnia Babci i Dziadka.

            Raz jeszcze wszystkim Babciom i Dziadkom składamy serdeczne życzenia: zdrowia, uśmiechu i wszelkiej pomyślności na długie lata w otoczeniu ukochanych najbliższych.

          • #Laboriatoria przyszłości

          • 25.01.2022 w klasie VII odbyła się lekcja biologii z wykorzystaniem tabletów, zakupionych dzięki udziałowi w projekcie Laboratoria Przyszłości. Posługiwanie się tabletem na lekcji umożliwiło uczniom nabycie cyfrowych umiejętności oraz zachęciło do podejmowania własnych aktywności z wykorzystaniem multimedialnych programów edukacyjnych. Taka forma zajęć wpłynęła nie tylko na poprawę kompetencji społecznych i językowych, ale także na umiejętność pracy w zespole.

          • Zajęcia koła matematycznego

          •  Łamigłówki z zapałek są świetną formą spędzenia wolnego czasu. Są wykorzystane na lekcjach matematyki jako zagadki matematyczne, geometryczne. Takie łamigłówki rozwijają bystrość i umiejętność wychodzenia poza schematy obserwacji i rozumowania, uczą logiki, sprytu i abstrakcyjnego myślenia, bardzo pobudzają wyobraźnię, w tym też przestrzenną, która jest pomocna przy geometrii. Zagadki wizualne zwiększają zdolność koncentracji i umiejętność dostrzegania drobnych szczegółów.

            Na zajęciach koła matematycznego uczniowie klas IV – VI rozwiązywali liczbowe łamigłówki z zapałkami.

          • Dzień Babci i Dzień Dziadka

          • Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, to 21 i 22 każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto wszystkich babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń i radości.

             20 stycznia odbyła się w naszej szkole niezwykła uroczystość. Na wstępie Pani Dyrektor Ewelina Piersa przywitała wszystkich, gośćmi honorowymi byli seniorzy rodzin, czyli babcie i dziadkowie naszych uczniów.  W pięknie udekorowanej sali dzieci z przedszkola i klas I-III  przedstawiły program artystyczny, na  który złożyły się wiersze i piosenki przedszkolaków, przygotowane pod okiem Pani Malwiny Popowskiej, spektakl teatralny, a także pokaz taneczny zainscenizowany pod kierunkiem Pani Ilony Zaielskiej. Uczniowie klas I-III zagrały w przedstawieniu, którego akcja działa się w czasach PRL-u. Piękne stroje oraz dekorację dzieci przygotowały specjalnie z okazji Dnia Babci i Dziadka. Wydarzenie miało miejsce w kolejce przed sklepem. To tam właśnie dziadek po raz pierwszy spotkał swoją ukochaną babcię. Inscenizacja przepełniona była dużą dawką humoru i sentymentalnym powrotem do czasów młodości dziadków.

            Na zakończenie z ust wszystkich uczniów wybrzmiało gromkie ,,Sto lat", a następnie obdarowano babcie i dziadków upominkami. Rodzice przygotowali słodki poczęstunek. 

            Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Dzieci, poprzez występy i życzenia, mogły wyrazić kochanym babciom i dziadkom swoje uczucia oraz podziękować za trud włożony w ich wychowanie.

          • Zajęcia wyrównawcze

          • Celem zajęć wyrównawczych jest między innymi wyrównywanie braków w uczeniu się u uczniów mających trudności w nauce oraz utrwalenie wiadomości słabiej przez nich opanowanych. Na spotkaniach dzieci z klas 1-3 ćwiczą i utrwalają wiadomości i umiejętności polonistyczno-matematyczne, doskonalą czytanie ze zrozumieniem oraz nabywają umiejętności właściwego funkcjonowania w grupie.  W pracy, na zajęciach stosowane są różnorodne metody nauczania, m.in. metody aktywizujące, które sprzyjają kształtowaniu samodzielności podczas wykonywania zadań, rozbudzaniu zainteresowań uczniów i ich wiarę we własne siły.

          • Życzenia

          • Z okazji Świąt Bożego Narodzenia

            kierujemy do Państwa życzenia

            zdrowych, spokojnych świąt

            oraz pomyślności

            w Nowym 2023 Roku!

                                       Społeczność

                           Szkoły Podstawowej w Grabówku

          • Tytka charytatywna

          •  

            W okresie przedświątecznym nasza szkoła, wspólnie z Gminą Olszewo-Borki, włączyła się w akcję pomocy potrzebującym. Torby (tytki) zostały wypełnione produktami pierwszej potrzeby i żywnością, które następnie przekazaliśmy osobom najbardziej potrzebującym zamieszkałym w naszej miejscowości. Dziękujemy mieszkańcom za postawę bezinteresownego niesienia pomocy innym w trudnych sytuacjach.

          • Jasełka szkolne

          • Aby podkreślić wyjątkowy charakter zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, uczniowie naszej szkoły tradycyjnie jak co roku wystawili Jasełka Bożonarodzeniowe.  W uroczystym dniu  wzięli udział nauczyciele i pracownicy, uczniowie oraz członkowie ich rodzin.  

            21 grudnia 2022 roku szkolni aktorzy z ogromnym zaangażowaniem przypomnieli wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Dzieci wcieliły się w role Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów, gwiazdy betlejemskiej, trzech króli, przybywających złożyć pokłon Jezusowi narodzonemu w ubogiej stajence. Nie zabrakło też Heroda, diabła, owieczek i owczarka. Świetności inscenizacji dodały pastorałki, kolędy oraz taniec "Noel" w wykonaniu dziewczynek z klasy drugiej i trzeciej. Występy napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt. Do wspólnego kolędowania włączyła się zgromadzona publiczność. 

            Po zakończonym spektaklu głos zabrała  dyrektor szkoły p. Ewelina Piersa, która podziękowała młodym artystom oraz ich opiekunom, paniom - Beacie Kozłowskiej, Ilonie Zabielskiej i Malwinie Popowskiej,  za przygotowanie jasełek, a także za wspaniałe wprowadzenie w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Złożyła świąteczne życzenia przybyłym na uroczystość gościom, uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły. Na koniec uczennice odczytały fragment ewangelii i wszyscy tradycyjnie przełamali się opłatkiem.

            W świątecznej atmosferze zostały wręczone dyplomy i nagrody uczniom za udział w konkursie plastycznym "Ozdoba choinkowa", zorganizowanym przez panie - Ilonę Zabielską i Beatę Ryfę, a prace dzieci ozdobiły jedno ze szkolnych drzewek:

            Kategoria: oddział przedszkolny:

            I miejsce - Szymon Kulik, Piotr Mosakowski, Kornel Parciak, Jakub Dziczek

            Kategoria: klasy I-III:

            I miejsce - Hanna Sadlak

            II miejsce - Klaudia Witkowska, Bartosz Dziczek, Małgorzata Żebrowska

            III miejsce - Anna Graczyk, Szymon Banaś

            Kategoria: klasy IV-VII:

            I miejsce - Anna Kuciej, Piotr Kania

            II miejsce - Maria Banaś

            III miejsce - Kornelia Komosa, Jakub Nadrak

            wyróżnienia: Natan Parciak, Felicja Popowska, Amelia Kulik, Julia Komosa, Aleksandra Białczak, Nikola Gołota