• Konkurs plastyczny - palma wielkanocna
          • Konkurs plastyczny - palma wielkanocna

          • Gminny Ośrodek Kultury w Olszewie - Borkach zorganizował konkurs plastyczny na palmę wielkanocną. Uczniowie naszej szkoły wykonali 4 palmy: 3 w kategoriach zespołowych oraz jedną w kategorii indywidualnej, którą wykonała uczennica klasy VII - Daria Rekosz.

            Palma wykonana przez dzieci z oddziałów przedszkolnych pod kierunkiem Pani Malwiny Popowskiej zajęła drugie miejsce, palma wykonana przez klasy I - III pod kierunkiem Pani Ilony Zabielskiej również zajęła drugie miejsce, a palma wykonana przez uczniów klasy VII - Bartosza i Konrada Kurpiewskich zajęła trzecie miejsce. Gratulujemy uczniom oraz dziękujemy organizatorom.

             

          • Od 29 marca do 11 kwietnia br. przedszkola i żłobki będą zamknięte - informacja MEiN

          • Od 29 marca do 11 kwietnia ograniczone będzie stacjonarne funkcjonowanie przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego. Ograniczenie to będzie polegało na prowadzeniu zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego ustalonego przez dyrektora sposobu realizowania zajęć.

            Wyjątki w pracy placówek wychowania przedszkolnego

            Placówki wychowania przedszkolnego mają obowiązek prowadzić zajęcia stacjonarne dla dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego oraz dzieci osób zatrudnionych w podmiotach wykonujących działalność leczniczą, a także innych osób realizujących zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

            Dyrektor, jako osoba odpowiedzialna za zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków funkcjonowania przedszkola w reżimie sanitarnym oraz jako osoba znająca potrzeby rodzin przedszkolaków, podejmuje decyzję o zapewnieniu właściwej liczby miejsc dla dzieci rodziców zatrudnionych w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz rodziców realizujących zadania publiczne w związku z koniecznością zahamowania pandemii w Polsce. Warunek – wniosek rodziców złożony do dyrektora przedszkola /szkoły podstawowej z oddziałami przedszkolnymi lub osoby kierującej inną formą wychowania przedszkolnego.

            Wsparcie powinny uzyskać rodziny, w których przynajmniej jeden z rodziców jest zatrudniony w podmiocie leczniczym lub świadczy usługi na rzecz przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się pandemii.

            Bez zmian pracują przedszkola specjalne, oddziały specjalne w przedszkolach ogólnodostępnych oraz oddziały przedszkolne specjalne w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych.

            Klasy I - VIII nadal pracują w trybie zdalnym. Dla klasy VIII mogą być zapewnione konsultacje indywidualne lub w małych grupach z nauczycielem przedmiotu z przedmiotów egzaminacyjnych.

          • Konkurs plastyczny "Ojczyzna w oczach dzieci"

          • 9 marca 2021r. został rozstrzygnięty konkurs plastyczny organizowany przez Szkołę Podstawową w Olszewie - Borkach. Naszym uczennicom z klasy pierwszej - Oldze Gołota i z klasy trzeciej - Marii Banaś, udało się zdobyć drugie miejsca. Prace plastyczne zostały wykonane na zajęciach plastycznych pod kierunkiem Pani Ilony Zabielskiej. Uczestnikom gratulujemy, a organizatorom dziękujemy za zaproszenie.

          • Maluchy witają wiosnę

          • 22 marca przedszkolaki zgodnie z tradycją pożegnały zimę i powitały upragnioną wiosnę. Tego dnia zajęcia rozpoczęły się od przygotowania sukni dla Marzanny. Wspólnie z wychowawczynią Panią Malwiną Popowską dzieci rozmawiały i śpiewały piosenkę o wiośnie. Ubrana w piękną kolorową sukienkę ozdobioną kwiatami Marzanna wraz z dziećmi wyruszyła z przedszkola do ogrodu przedszkolnego. Zebrane wokół Marzanny maluchy donośnymi okrzykami:

            Marzanno, Marzanno Ty zimowa panno,

            Ciebie pożegnamy, wiosnę powitamy”

            pożegnały zimę. Marzanna została spalona w ogrodzie przedszkolnym na znak przepędzenia zimy. Mamy nadzieję, że wiosna posłuchała przedszkolaków i zostanie z nami na dobre.

          • Żegnamy zimę, witamy wiosnę

          • "Marzanno, Marzanno,

            Ty zimowa panno,

            do wody Cię wrzucamy,

            bo wiosnę witamy!

            Młodsi uczniowie naszej szkoły mieli już dość zimy, postanowili ją pożegnać. Pod opieką Pani Ilony Zabielskiej wspólnym korowodem i z Marzanną na czele wyruszyli przegonić zimę. Słomiana kukła popłynęła daleko...W ten sposób wszystkie dzieci wyraziły swoją radość z przyjścia nowej pory roku - wiosny.

        • Wracamy czasowo do nauki zdalnej w szkołach - komunikat MEiN
          • Wracamy czasowo do nauki zdalnej w szkołach - komunikat MEiN

          • Od 22 marca do 11 kwietnia br. uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych: sportowych, mistrzostwa sportowego, szkół z oddziałami sportowymi i oddziałami mistrzostwa sportowego będą uczyli się zdalnie. Zmiany te wynikają ze znaczącego wzrostu liczby zachorowań na COVID-19. Rozporządzenie w tej sprawie zostało przekazane do publikacji w Dzienniku Ustaw. 

          • Spotkanie z policjantem

          • 16.06.2021r. za sprawą pedagoga szkolnego, Pani Urszuli Abramskiej, odbyło się zdalne spotkanie z policjantem. Funkcjonariusz z ekranu monitora rozmawiał z odbiorcami z klas I - III i oddziałów przedszkolnych na temat przemocy wsród dzieci oraz przybliżył zasady bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły.

          • Nauka hybrydowa w klasach I-III szkół podstawowych w województwie mazowieckim od 15 do 28 marca

          • W związku z wprowadzeniem nowych obostrzeń sanitarnych od dnia 15 marca 2021 r.  na terenie województwa mazowieckiego, przekazujemy informację o funkcjonowaniu szkół i placówek. Od poniedziałku 15 marca br. uczniowie klas I-III szkół podstawowych z województwa mazowieckiego będą mieli zajęcia w systemie tzw. hybrydowym, a dzieci i młodzież ze starszych klas nadal będą się uczyć zdalnie.

            Od 15 do 28 marca zajęcia w Szkole Podstawowej w Grabówku  dla uczniów klas I-III będą prowadzone hybrydowo, tzn. naprzemiennie.

            Poniżej harmonogram:

            nauczanie_hybrydowe-harmonogram..odt

        • Pasowanie na czytelnika
          • Pasowanie na czytelnika

          • 11 marca 2021 r. w Szkole Podstawowej w Grabówku, odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy pierwszej i drugiej na czytelników biblioteki szkolnej.

            Celem tej uroczystości  było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. 

            Na wstępie uczniowie klasy III zaprezentowali  przedstawienie wprowadzające małych czytelników w świat bajek. Pierwszo i drugoklasiści złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą chętnie czytać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Każdy uczeń został pasowany na czytelnika, którego dokonała "Królowa Książka". Nasi nowi czytelnicy otrzymali dyplomy, zakładki do książek, niespodzianki i słodkości. Organizatorem mini imprezy była Pani Ewa Kaliszewska

            Od dziś biblioteka szkolna powiększyła grono czytelników.

        • "Wielkanocna bajka - kto podbiera kurom jajka" - teatrzyk
          • "Wielkanocna bajka - kto podbiera kurom jajka" - teatrzyk

          • 11 marca 2021r. naszą szkołę odwiedzili aktorzy ze Studia Artystycznego AKADA z Suwałk z przedstawieniem pt: „Wielkanocna bajka, czyli kto podbiera kurom jajka”. Aktorzy w humorystyczny sposób zachęcali do pomagania rodzicom w świątecznych porządkach, przybliżyli zwyczaje Świąt Wielkanocnych.  Dzieci brały czynny udział w przedstawieniu, dzięki temu było zainteresowanie oglądajacych i dużo radości.

          • Uczniowie klasy VIII

          • Pedagog szkolny i zarazem nauczyciel doradztwa zawodowego organizuje konsultacje indywidualne dotyczące wyboru szkoły ponadpodstawowej dla ósmoklasistów.

            "Jeśli jeszcze nie jesteś zdecydowany zapraszam w każdy wtorek i czwartek w godz. 10.00 - 11.00."

                                                                                                                           Pedagog szkolny - U. Abramska

          • Rekrutacja do pierwszych klas szkół podstawowych

          • Od dnia 1 marca 2021r. prowadzona będzie rekrutacja do pierwszych klas szkół podstawowych których organem prowadzącym jest gmina Olszewo Borki na rok szkolny 2021/2022. Na podstawie art. 154 ust. 1 pkt 1 ust. 3 ustawy z dnia 14 grudnia- Prawo Oświatowe (t.j. Dz. U. 2020 r., poz.910 z późn. zm.

            1. Postępowanie rekrutacyjne prowadzi się na kolejny rok szkolny. Do klas I przyjmowane są:
              • dzieci 7 letnie (urodzone w roku 2014) – objęte obowiązkiem szkolnym,
              • dzieci 6 letnie (urodzone w roku 2015) – zgodnie z wolą rodziców, jeżeli dziecko korzystało z wychowania przedszkolnego w poprzednim roku szkolnym, w którym ma rozpocząć naukę w szkole albo posiada opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej.
            2. Dziecko, które roku szkolnym 2020/2021 realizuje obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne w oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej innej niż szkoła w obwodzie, której mieszka, jest przyjmowane na wniosek rodziców do klasy I tej szkoły bez przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego. Wniosek, o którym mowa powyżej, składa się do dyrektora szkoły w terminie do 28 lutego 2021 r.
            3. Druki wniosków rekrutacyjnych dostępne są na stronie internetowej www.olszewo-borki.pl lub w siedzibie placówki oświatowej.
            4. Nabór prowadzi się zgodnie z zarządzeniem nr 8/2021 Wójta Gminy Olszewo- Borki. Harmonogram czynności:
              • od 1 do 15 marca 2021 r. przyjmowanie wniosków,
              • 19 marca 2021 r. opublikowanie list kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych,
              • od 22 do 30 marca 2021 r.złożenie potwierdzenia woli zapisu kandydata,
              • 31 marca 2021 r. opublikowanie list dzieci przyjętych i nieprzyjętych
              • od 1 kwietnia 2021r. procedura odwoławcza.
            5. Rodzice kandydatów składają do właściwego sekretariatu wypełniony wniosek wraz z niezbędnymi załącznikami potwierdzającymi spełnianie kryteriów przez kandydata określonymi w Uchwale Rady Gminy.
            6. Postępowanie rekrutacyjne prowadzić będzie Komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora placówki oświatowej.
            7. Przewodniczący komisji rekrutacyjnej może zwrócić się do właściwej instytucji o potwierdzenie złożonych informacji we wniosku.
            8. Rodzicom (prawnym opiekunom) przysługuje prawo odwołania od rozstrzygnięcia komisji, w terminie 7 dni do dyrektora placówki.
            9. Dyrektor rozpatruje odwołanie w terminie 7 dni od dnia otrzymania.
            10. Jeżeli po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego szkoła nadal dysponuje wolnymi miejscami, dyrektor przeprowadza postępowanie uzupełniające, które powinno zakończyć się do końca sierpnia 2021 r.
          • Rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych

          • Od dnia 1 marca 2021r. prowadzona będzie rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych których organem prowadzącym jest gmina Olszewo Borki na rok szkolny 2021/2022. Na podstawie art. 154 ust. 1 pkt 1 ust. 3 ustawy z dnia 14 grudnia- Prawo Oświatowe (t.j. Dz. U. z 2020r., poz. 910 z późn. zm.

            1. Postępowanie rekrutacyjne prowadzi się na kolejny rok szkolny dla dzieci w wieku 3 - 6 lat, zamieszkałych w Gminie Olszewo-Borki.
            2. Rodzice dzieci kontynuujących zajęcia przedszkolne składają deklarację o kontynuacji w terminie 7 dni poprzedzających termin rozpoczęcia postępowania rekrutacyjnego, bez konieczności udziału w rekrutacji.
            3. Druki wniosków rekrutacyjnych dostępne są na stronie internetowej www.olszewo-borki.pl lub w siedzibie placówki oświatowej.
            4. Nabór prowadzi się zgodnie z zarządzeniem nr 7/2021 Wójta Gminy Olszewo- Borki. Harmonogram czynności:
              • od 1 do 15 marca 2021r. przyjmowanie wniosków,
              • 19 marca 2021r. opublikowanie list kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych,
              • od 22 do 30 marca 2021r.złożenie potwierdzenia woli zapisu kandydata,
              • 31 marca 2021r opublikowanie list dzieci przyjętych i nieprzyjętych
              • od 1 kwietnia 2021r. procedura odwoławcza.
            5. Rodzice kandydatów składają do właściwego sekretariatu wypełniony wniosek wraz z niezbędnymi załącznikami potwierdzającymi spełnianie kryteriów przez kandydata określonymi w Uchwale Rady Gminy.
            6. Postępowanie rekrutacyjne prowadzić będzie Komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora placówki oświatowej.
            7. Przewodniczący komisji rekrutacyjnej może zwrócić się do właściwej instytucji o potwierdzenie złożonych informacji we wniosku.
            8. Rodzicom (prawnym opiekunom) przysługuje prawo odwołania od rozstrzygnięcia komisji, w terminie 7 dni do dyrektora placówki.
            9. Dyrektor rozpatruje odwołanie w terminie 7 dni od dnia otrzymania.
            10. Jeżeli po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego szkoła nadal dysponuje wolnymi miejscami, dyrektor przeprowadza postępowanie uzupełniające, które powinno zakończyć się do końca sierpnia 2021 r.
          • Walentynkowe zakończenie karnawału.

          • 14 lutego to dzień Świętego Walentego, znany jako Dzień Miłości i Przyjaźni. Obchodzony był także przez uczniów klas I-III oraz oddziały przedszkolne naszej szkoły.

            W tym dniu na korytarzach królował kolor czerwony. Dzieci z klas młodszych przygotowały mnóstwo kartek z życzeniami. Uczniowie klasy III zaangażowali się w zorganizowanie "poczty walentynkowej", zebrali, a następnie rozdali walentynki do adresatów.  Nie narzekali na brak pracy, było bowiem wielu chętnych, którzy skorzystali z tej inicjatywy. Wszyscy najmłodsi zostali obdarowani walentynkową niespodzianką. Rodzice przygotowali dla dzieci pyszny poczęstunek. Nie zabrakło również zabaw integracyjnych przy muzyce.

            Samorząd Uczniowski wykonał plakat z życzeniami, uczennica Julia Mocek zaangażowała się w przygotowanie quizu walentynkowego. 

            https://samequizy.pl/wyzwanie-walentynkowe/

            Życzymy wszystkim radosnych Walentynek!

          • Dzień Bezpiecznego Internetu

          • 9 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Wydarzenie to organizowane jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004r. Początkowo dzień ten swiętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata.

            W ramach działań profilaktycznych, związanych z bezpieczeństwem dzieci w Internecie zaplanowaliśmy:

            #przeprowadzenie zajęć edukacyjnych w klasach I-III w oparciu o scenariusz dostępny na stronie saferinternet. pl;

            #wykonanie plakatu pt. "Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu według Sieciaków;

            #zawiazanie pomarańczowej sznurówki symbolizującej przyłączenie się do grupy "Sieciaków". Sznurówki otrzymaliśmy od Fundacji Orange.

            Nasza szkoła wzięła udział w akcji #JestNasWięcej. Stop hejtowi w sieci.

            Dołączając do akcji #jestnaswięcej chcemy pokazać, że internet może być przyjaznym miejscem dla dzieci i mlodzieży.

            Opiekunem akcji jest Pani Ilona Zabielska.

          • Pomagamy ptakom przetrwać zimę.

          •                                                                     "Zima długa i surowa, naszym ptaszkom ziarno chowa.

                                                                                 Ptaszki głodne przyfruwają, i w okienko zaglądają.

                                                                                 Nakarm ptaszki mój kolego, a tym sprawisz coś dobrego.

                                                                                 Pełny brzuszek to uczyni, że się ptak nie boi zimy.”

                                                                                                                                       Julia Zasuwik

            Uczniowie klas 1-3 naszej szkoły wiedzą o tym, że zima to trudny czas dla ptaków. Podczas zajęć zintegrowanych dowiedzieli się czym można dokarmiać ptaki. Z pomocą rodziców udało się zgromadzić zapasy "ptasich smakołyków", z których pod kierunkiem Pani Ilony Zabielskiej dzieci przygotowały pudełka karmy do ptasiej stołówki.

            Skrzydlaci przyjaciele na pewno są wdzięczni, a my mamy satysfakcję z tego, że w tak prosty sposób możemy pomóc i zachęcamy do czynienia dobra razem z nami. Dokarmianie ptaków zimą to przykład aktywnej ochrony przyrody, którą warto praktykować.

          • Bałwan - konkurs szkolny.

          • Zimą pola pokryte są białym puchem. Lasy  wyglądają pięknie, drzewa przykrywa biała kołderka, na śniegu widać ślady zwierząt. Swą tajemniczością zima działa pobudzająco na naszą twórczość i wyobraźnię.

            W ramach lekcji wf-u, Pan Przemysław Olesiński zorganizował konkurs na najpiękniejszego bałwana. W konkursie brali udział uczniowie klas IV-VIII. Uczestnicy wykazali się pracowitością oraz pomysłowością podczas tworzenia śnieżnych rzeżb, zdjęcia prac przesłali do organizatora. Wszystkie Bałwany zasłużyły na pochwałę, ale żeby zachować reguły konkursu przyznano miejsca. Oto wyniki:

            1 miejsce - Bartosz i Konrad Kurpiewscy

            2 miejsce - Gabriela Gołota

            3 miejsce - Amelia Gołota , Alicja Gładek

            Pozostałe osoby biorące udział w konkursie: 

            Bartosz Gładek, Daria Rekosz, Julia Mocek, Kinga Mażewska, Jakub Białczak, Oliwia Nadrak.

            Uczestnikom gratulujemy.