• DZIEŃ BABCI I DZIEŃ DZIADKA - 21,22 stycznia

          • Na  smutki mają słodkie rozwiązanie, znajdą radę na każde zmartwienie - to nasze kochane babcie i dziadkowie. Dzieci  z oddziałów przedszkolnych i klas I-III, pod okiem Pań Malwiny Popowskiej i Ilony Zabielskiej przygotowały dla nich laurki i zaśpiewały piosenki, dzieci wręczyły upominki w domu.

            Piosenka dla Babć i Dziadków w wykonaniu przedszkolaków.

            Piosenka dla Babć i Dziadków w wykonaniu uczniów klas I-III.

          • Dotyczy: udziału w programie pn. „Reaguj i wspieraj. Koalicja na rzecz tworzenia bezpiecznego środowiska nauczania na odległość”.

          • Szanowni Państwo,

             Kuratorium Oświaty w Warszawie we współpracy z NASK Państwowym Instytutem Badawczym, Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim, Komendą Stołeczną Policji, Urzędem Ochrony Danych Osobowych, Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli rozpoczyna realizację programu:

            "Reaguj i wspieraj".Koalicja na rzecz tworzenia bezpiecznego środowiska nauczania na odległość

            Priorytetowym celem programu jest wspomaganie dzieci i młodzieży w nauce na odległość poprzez wyposażenie rodziców i nauczycieli w wiedzę i umiejętności przydatne w organizacji bezpiecznego procesu zdalnej edukacji.

            Program będzie realizowany w formie cyklu webinarów dedykowanych rodzicom  oraz kadrze pedagogicznej, emitowanych na kanale youtube. Zakładana jest realizacja 3 webinarów dla rodziców oraz 3 dla nauczycieli i środowiska edukacyjnego prowadzonych przez ekspertów tematycznych.

            Poniżej w załączniku list Mazowieckiego Kuratora Oświaty z  tematyką i planowanym harmonogramem poszczególnych webinarów. Każdorazowo będzie do  Dyrektorów przesłany link do adresu z dostępem do webinaru - pierwszy webinar adresowany do rodziców, będzie dostępny pod adresem:

            https://youtu.be/ohhXySQM4g8

            list_do_dyrektorow_szkol_-_webinarium_dla_rodzicow__nauczycieli..pdf

          • Propozycje na ferie zimowe - informacja MEN

          • Szanowni Państwo, 

            W imieniu Ministra Edukacji i Nauki proszę o przyjęcie najserdeczniejszych życzeń na Nowy Rok: zdrowia, radości i wszelkiej pomyślności w 2021 r. 

            Początek nowego roku to równocześnie rozpoczęcie ferii zimowych. W tym roku szkolnym odbędą się one dla uczniów z całego kraju w jednym terminie i potrwają od 4 do 17 stycznia 2021 r. Chcemy, aby czas odpoczynku był jednak inspirujący, dlatego przygotowaliśmy ciekawą ofertę dla uczniów i ich rodzin.

            Ferie z TVP 

            Rozrywka, ciekawe filmy i seriale, a także wciągające programy sportowe i lifestylowe – to główne propozycje przygotowane przez Telewizję Polską. W ramach emitowanego codziennie cyklu dynamicznych, 20-minutowych programów edukacyjnych każdy znajdzie coś dla siebie - miłośnicy piłki nożnej, tańca czy też młody koneser sztuki. Propozycje te z powodzeniem zaangażują całe rodziny do wspólnego i niezwykle interesującego spędzania czasu! 

            Więcej informacji https://www.gov.pl/web/edukacja/ferie-z-tvp-wyjatkowa-propozycja-dla-rodzin

            Akcja „Ferie bez nudy” 

            Wspólnie z nami pomysły na to, aby nie nudzić się w czasie ferii przygotowała także Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej. „Ferie bez nudy” to zbiór ciekawych propozycji działań udostępnionych w interaktywnej formie na specjalnej platformie internetowej. Wśród nich mnóstwo interesujących eksperymentów, ćwiczenia gimnastyczne, gry, quizy oraz wiele innych aktywności, które rozbudzą kreatywność każdego ucznia! Już wkrótce przedstawimy szczegóły tej propozycji.  

            Na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki pojawiła się specjalna zakładka dotycząca ferii. Będziemy w niej sukcesywnie zamieszczać propozycje na ferie. Informacje na ten temat znajdą się również na naszych profilach w mediach społecznościowych. 

            Uprzejmie proszę o przekazanie tej informacji nauczycielom, uczniom i rodzicom.  

             

            Łączę wyrazy szacunku 

            Anna OstrowskaRzecznik Prasowy MEN 

          • Dyktanda Zimowe

          • Szanowni Państwo,

            Portal www.dyktanda.pl zwraca się z prośbą o wsparcie i zaprasza do udziału w Dyktandzie Zimowym - organizowanym na przełomie roku, w trakcie świątecznej i zimowej przerwy w szkołach. Będziemy wdzięczni za przekazanie na Państwa witrynach internetowych i/lub profilach w social media (np. na Facebooku) przedstawionej poniżej informacji:

            Czym można zająć się w domowym zaciszu podczas zbliżających się ferii? Proponujemy udowodnić znajomość ortografii i zawalczyć o nagrody! Do ciekawej zabawy pod nazwą Dyktando Zimowe zaprasza portal edukacyjny Dyktanda.pl .

            Ideą Dyktanda Zimowego jest zaoferowanie uczniom szkół, a także dorosłym, pożytecznej rozrywki połączonej ze zdobywaniem i utrwalaniem praktycznej wiedzy. Do tego dodano pierwiastek rywalizacji o liczne nagrody.

            Dyktando Zimowe rozpocznie się wraz ze startem przerwy świątecznej w szkołach (23.12.2020 r.) i potrwa aż do końca ferii, czyli do 17 stycznia 2021 r. W tym czasie w portalu będą sukcesywnie pojawiać się kolejne dyktanda konkursowe. W sumie przygotowano ich sto! Za rozwiązanie każdego z dyktand konkursowych użytkownik serwisu otrzyma odpowiednią liczbę punktów. Oceniana będzie poprawność udzielanych odpowiedzi oraz czas rozwiązania dyktanda - im krótszy, tym lepiej.

            Punkty będą sumowały się w rankingu, który wskaże laureatów. Nagrody rzeczowe otrzyma aż 20 uczestników! Zdobywcy trzech pierwszych miejsc będą mogli wybrać zestawy klocków LEGO oraz poduszeczki z oferty Relaksacyjne.pl. Nagrodami za zajęcie kolejnych trzech miejsc będzie wybrana poduszka relaksacyjna oraz książka. Natomiast uczestnicy, którzy znajdą się na miejscach 7-20, dostaną książki od sponsorów. Organizator zadbał o to, aby nikt nie odszedł z pustymi rękami. Każdy, kto weźmie udział w Dyktandzie Zimowym, otrzyma 30-dniowy dostęp próbny do portalu Legimi.

            Rozwiązywanie dyktand w serwisie Dyktanda.pl polega na uzupełnianiu wskazanego tekstu zgodnie z zasadami ortografii, wybierając do wstawienia w poszczególne słowa odpowiedniej formy zapisu głosek: h/ch, u/ó, ż/rz. Popularność serwisu wyraźnie wskazuje, że jest to wygodny i skuteczny sposób utrwalania zasad ortografii. Chętnie sięgają po niego zarówno uczniowie szkół podstawowych, jak i nastolatkowie oraz dorośli.

            Konkurs odbywa się w całości przez internet, a udział jest bezpłatny. Zapraszamy do założenia konta użytkownika w portalu Dyktanda.pl i do uczestniczenia we wspólnej zabawie w ramach Dyktanda Zimowego.

            Dołączyć do konkursu można pod adresem: https://dyktanda.pl/konkursy/dyktando-zimowe

            Materiały graficzne konkursu (loga, banery) można znaleźć na naszym dysku google:  https://drive.google.com/drive/folders/1ySjGf83sOa_snpYNZs-0x6HvdDL_4hH4?usp=sharing

            Powodzenia!

          • Komputer dla dziecka z rodziny rolniczej - wnioski o dofinansowanie można składać tylko do 30 grudnia

          • Do 30 grudnia 2020 r. można składać wnioski o przyznanie pomocy na dofinansowanie kosztów zakupu komputera stacjonarnego lub przenośnego (laptopa) wraz z niezbędnym oprogramowaniem oraz myszą, klawiaturą i ładowarką.

            Wysokość pomocy wynosi 1500 zł na rodzinę. 

            Pomoc przysługuje rodzinie, w której:

            • przynajmniej jeden rodzic lub opiekun prowadzi gospodarstwo rolne z przypisanym numerem identyfikacyjnym dotyczącym producentów rolnych;
            • jest co najmniej dwoje dzieci w wieku do 18 lat, uczących się w szkole podstawowej lub ponadpodstawowej w roku szkolnym 2020/2021;
            • dochód na jedną osobę nie przekracza 1, 2 tys. zł na miesiąc.

            Z dotacji może skorzystać tylko taka rodzina, która w ciągu ostatnich trzech lat nie uzyskała dofinansowania lub zwrotu kosztów zakupu podobnego sprzętu ze środków publicznych lub od organizacji pozarządowych.

            Do wniosku o przyznanie pomocy należy dołączyć:

            • kopie decyzji ustalających wymiar podatku rolnego na rok 2019 r.;
            • kopie zeznań podatkowych za 2019 r.
            • kopię faktury potwierdzającej dokonanie zakupu sprzętu komputerowego – ale tylko w przypadku dokonania tego zakupu przed dniem złożenia wniosku lecz nie wcześniej niż od 10.12.2020 r.  

            Wsparcie można otrzymać jedynie na sprzęt komputerowy zakupiony w terminie od 10 grudnia 2020 r. do 31 marca 2021 r.

            Rodzic lub opiekun musi dostarczyć fakturę potwierdzającą dokonanie zakupu takiego sprzętu do 15 kwietnia 2021 r., do biura powiatowego Agencji, którego kierownik wydał decyzję o przyznaniu pomocy.

            Wersja PDF wniosku - otwórz

            Wersja edytowalna wniosku - otwórz

            Instrukcja wypełniania wniosku o przyznanie pomocy - otwórz

            Wzór formularza rozliczenia pomocy - otwórz

          • Przedświąteczny czas

          • Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia w naszym przedszkolu zakończyła wspólna wigilia, która odbyła się 18 grudnia. Dzieci, w tym dniu wspólnie kolędowały, dzieliły się opłatkiem, składały sobie życzenia oraz wykonały dla rodziców kartki świąteczne.

          • Dziecięcy Telefon Zaufania

          • Szanowni Państwo,

            Rzecznik Praw Dziecka zainicjował przedsięwzięcie stanowiące jedną z możliwości odpowiedzi na potrzeby dzieci i młodzieży zmagających się z kryzysem psychicznym. Zważywszy na sytuację związaną z panującą pandemią koronawirusa oraz wiążącymi się z nią przymusem izolacji, ograniczenia kontaktów, w tym też utrudnionej możliwości uzyskania pomocy psychologicznej, uruchomił całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania -  800 12 12 12 i dedykowany młodym ludziom czat internetowy. Podejmując kontakt za pośrednictwem tych dwóch kanałów komunikacji dziecko uzyskać może natychmiastowe wsparcie, podzielić się swoimi przeżyciami i wspólnie ze wspierającą osobą dorosłą zastanowić się nad rozwiązaniem swoich problemów.

            Szczegóły w załączonym liście otrzymanym z Biura Rzecznika Praw Dziecka.

            Kuratorium Oświaty w Warszawie

            List_do_Dyrektorow_szkol_o_telefonie_zaufania_i_czacie.pdf

        • #RazemNaŚwięta   2020
          • #RazemNaŚwięta 2020

          • "Razem na Święta” to akcja MEN, w której zachęcamy uczniów do niesienia pomocy innym. Uczniowie klas młodszych, pod kierunkiem Pani Ilony Zabielskiej, przystąpili do akcji wykonania kartek świątecznych dla małego Wojtusia. Chłopiec choruje na ostrą białaczkę szpikową. Jego ciocia chciała sprawić jemu i jego rodzicom trochę radości w tym trudnym dla nich czasie. Poprosiła o wykonanie kartek świątecznych z życzeniami ...Dla Wojtusia. Uczniowie klas 1-3 chętnie przystąpili do pracy, wykonali piękne kartki, zawarli w nich miłe słowa skierowane do chłopca. Jesteśmy przekonani, że ten gest życzliwości będzie dla Wojtusia wsparciem oraz sprawi radość jego bliskim.

        • 6 grudnia - imieniny Świętego Mikołaja
          • 6 grudnia - imieniny Świętego Mikołaja

          • 6 grudnia jest od lat dniem, w którym w szkole podtrzymujemy mikołajkową tradycję. Choć lekcje odbywają się zdalnie, były czerwone stroje, mikołajkowe nakrycia głowy, życzenia, prezentacja o Mikołaju.  

            Mikołaj, jak co roku, postanowił odwiedzić przedszkolaki. Spotkanie mikołajkowe o oddziałach przedszkolnych odbyło się 4 grudnia 2020r. Przedszkolaki, wspólnie z wychowawczynią, - Panią Malwiną Popowską, pięknie ozdobiły choinkę, nauczyły się ulubionego tańca Św. Mikołaja, okrzyku, przywołującego Mikołaja oraz imion reniferów, które ciągną zaprzęg. Czekając na Świętego dzieci spędziły czas przy świątecznych piosenkach i słodkim poczęstunku. Po wyczerpującej zabawie wreszcie zjawił się długo oczekiwany gość - Święty Mikołaj. Nie zapomniał drobnych upominków dla wszystkich grzecznych dzieci.

        • Andrzejki
          • Andrzejki

          • Od wieków wigilia św. Andrzeja – czyli noc z 29 na 30 listopada miała magiczną moc. Wierzono, że wtedy poznamy imię ukochanego, przekonamy się o jego zamiarach, a miłosna przyszłość nie będzie miała przed nami tajemnic.

            Najważniejszą miłosną wróżbą było oczywiście lanie wosku, a z kształtu odlanego symbolu przepowiadano, co czeka dziewczynę w przyszłości. Ale nie tylko z wosku wróżono.

            W noc andrzejkową panny prosiły Św. Andrzeja, by pozwolił zobaczyć w lustrze twarz przyszłego wybranka. Wpatrywały się później w lustro i czekały, aż się tam pojawi. Aby poznać miłosną przyszłość – dziewczęta podsłuchiwały sąsiadów. Jeśli pierwszym usłyszanym słowem było „tak ”- wróżyło to szybkie zamążpójście.

            Ale wiele wróżb wymagało nie lada odwagi i determinacji. Na przykład trzeba było wyjść w nocy przed dom i nasłuchiwać szczekania psa. Ze strony, z której owo szczekanie dobiegło - miał nadejść przyszły mąż. Czasem dziewczęta biegły nocą samotnie do opuszczonego domu, by o północy w otworze pieca zobaczyć przyszłego męża.
            Młode panny potrafiły też pościć przez cały dzień, nie pijąc nawet wody, a przed snem, by jeszcze bardziej odczuwać pragnienie, zjadały śledzia. Czekając na sen prosiły Świętego Andrzeja takim oto wierszykiem:

            "Święty Andrzeju
            Mój dobrodzieju
            Kto ma moim być

            Niech mnie poda pić"

            I cierpliwie czekały na proroczy sen, w którym objawi się przyszły małżonek z czarką wody.

            Obecnie wieczór magii kojarzony jest z huczną zabawą w gronie znajomych. Natomiast we wróżbach andrzejkowych biorą udział już nie tylko młode dziewki, ale także kawalerowie, dla których to odpowiednikiem „Andrzejek” była niegdyś wigilia św. Katarzyny przypadająca na 24 listopada.

            Do dziś przetrwały liczne przysłowia i wróżby związane z wigilią św. Andrzeja. Do najpopularniejszych przysłów należą:

            Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży”;

            „Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście”;

            „Gdy w Andrzeja deszcz lub słota, w grudniu drogi bez błota”;

            „Jeżeli na świętego Andrzeja wiatr i mgła, od Bożego Narodzenia będzie sroga zima”.

          • Kaształcenie na odległość - poradnik MEN

          • Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało praktyczny poradnik dotyczący zdalnej edukacji w klasach I-III szkoły podstawowej. W materiale zebraliśmy wskazówki dotyczące planowania i organizacji czasu spędzanego z dzieckiem w domu oraz odnośniki do materiałów, które mogą być wykorzystywane do nauki na odległość. W poradniku przedstawiliśmy także praktyczne porady na temat wczesnego wspomagania rozwoju realizowanego w warunkach domowych.

            Z publikacji mogą korzystać rodzice oraz nauczyciele uczniów z klas I-III szkoły podstawowej.

            Zachęcam Państwa do zapoznania się z poradnikiem oraz proszę o przekazanie go nauczycielom i rodzicom.

             

            Z poważaniemAnna OstrowskaRzecznik Prasowy MEN

            Poradnik dla szkół klasy I-III – wersja pdf

        • 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości
          • 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości

          • Obchodzone 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości jest polskim świętem państwowym upamiętniającym odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Uwolnienie kraju z jarzma zaborców nastąpiło po 123 latach trwania zniewolenia.

            W tym roku przypada 102 rocznica odzyskania niepodległości. Żeby uczcić to święto korytarz naszej szkoły został przyozdobiony gazetką wykonaną przez Panią Barbarę Kędzierską. Najmłodsi uczniowie wykonali prace plastyczne oraz pod kierunkiem wychowawczyni Pani Malwiny Popowskiej o godz. 11.11 odśpiewali hymn państwowy. Uczniowie z Samorządu Uczniowskiego zdalnie, we współpracy z opiekunem Panią Iloną Zabielską, przygotowali plakat o tematyce patriotycznej.

          • Funkcjonowanie szkół i placówek w strefie żółtej i czerwonej – nowe regulacje prawne

          • W całym kraju zostają wprowadzone nowe narzędzia do walki z koronawirusem. Zmiany te dotyczą m.in. funkcjonowania szkół i placówek znajdujących się w strefach żółtej i czerwonej. Zaczną one obowiązywać od poniedziałku, 19 października br. 

            W strefach żółtych w szkołach ponadpodstawowych będzie obowiązywało nauczanie hybrydowe. Z kolei w szkołach ponadpodstawowych znajdujących się w strefach czerwonych uczniowie będą uczyli się w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych). Bez zmian pozostaje organizacja nauczania w przedszkolach i szkołach podstawowych. 

            Ograniczenia te nie dotyczą szkół ponadpodstawowych specjalnych, w tym szkół ponadpodstawowych specjalnych funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii. Szkoły ponadpodstawowe specjalne nadal będą funkcjonowały w trybie stacjonarnym.

            Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało odpowiednie regulacje prawne w tym zakresie. Nowe rozporządzenia dołączam do wiadomości. Proszę o przekazanie tych informacji wszystkim zainteresowanym osobom.

            Zachęcam również do bieżącego śledzenia informacji udostępnianych na stronie https://www.gov.pl/web/edukacja.

             

            Z poważaniem

            Minister Edukacji Narodowej 

          • "Mała książka - wielki człowiek"

          • Uczniowie klasy pierwszej wzięli udział w kampanii społecznej "Mała książka - wielki człowiek" przypominającej o korzyściach wynikających ze wspólnego rodzinnego czytania.

            Otrzymali Wyprawkę czytelniczą, a w niej: książkę "Pierwsze abecadło..." oraz broszurę informacyjną dla rodziców "Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem". Wychowawczyni, Ilona Zabielska, przybliżyła pierwszoklasistom korzyści wynikające z czytania książek, dzieci wykonały pracę plastyczną pt. "Moja ulubiona książka". Nie mogło też zabraknąć wizyty w bibliotece szkolnej, gdzie Pani Ewa Kaliszewska przypomniała uczniom zasady zachowania sią w tym ważnym miejscu.

            Kampania społeczna "Mała książka - wielki człowiek" została difinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

            Wspólna lektura może stać się nie tylko wielką przyjemnością, ale przede wszystkim wspaniałą okazją do budowania bliskości oraz silnych i trwałych więzi rodzinnych.

            Życzymy naszym uczniom wszystkiego książkowego! :)