• Rozpoczęcie Roku Szkolnego

• Zapraszamy na Uroczyste Rozpoczęcie

Roku Szkolnego 2022/2023

w Szkole Podstawowej  w Grabówku.

Uroczystość odbędzie się  1 września  2022r.

o godz. 10.00 w budynku szkoły.

O godz. 9.00 w kościele parafialnym

będzie odprawiona msza święta

inaugurująca rok szkolny.

• Bociania interwencja

• Młode bociany rosną bardzo szybko. Po wykluciu początkowo leżą na dnie gniazda, unosząc tylko głowy, potem siedzą na rozdętym, okrągłym brzuchu, opierając się na zgiętych, rozstawionych nogach, następnie stają na nogi, a pod koniec zaczynają intensywnie ćwiczyć skrzydła, podlatując nawet metr lub dwa ponad gniazdo. I wówczas zdarzają się częste wypadki z gniazda – jak miało to miejsce w miejscowości Grabówek, gmina Olszewo-Borki. Jeżeli mody bocian wypadł z gniazda przy nauce lotu lub od wiatru, szanse, że zostanie zaakceptowany przez rodziców są bardzo duże.

Znaczącą rolę odgrywa także czas włożenia młodego do gniazda – im szybciej, tym lepiej. Dzięki błyskawicznie zorganizowanej akcji przez mieszkankę wsi panią Annę Mocek i pomocy pracowników Urzędu Gminy Olszewo-Borki oraz kierownika i dyrektora Rejonu Energetycznego Ostrołęka mały bocian po wypadnięciu z gniazda, znalazł się w nim ponownie.

Bocianowi nic się nie stało, w gnieździe został przyjęty. Wcześniej został napojony i nakarmiony przez panią Celinę Goceł, właścicielkę posesji, przy której znajduje się gniazdo.