• Dzień Pluszowego Misia w Oddziale Przedszkolnym

          • 25 listopada przedszkolaki z naszego przedszkola uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Każde dziecko przyszło do przedszkola  ze swoim pluszowym przyjacielem – misiem. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię święta, wspólnie recytowały wiersze o misiach, bawiły się przy piosenkach: „Dwa malutkie misie”, „Jadą, jadą misie”. Uczestniczyły w  zabawach ruchowych, plastycznych, konkursach, quizach, zgadywankach.Ten dzień przebiegał w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze, a uczestnikom sprawił wiele radości i dostarczył miłych wrażeń.

          • Pokaz historyczny

          • 8 grudnia zawitała do nas grupa Rekonstrukto z Łodzi.  Przedstawiła w naszej szkole „pokaz” z prelekcją dotyczącą dramatycznych wydarzeń z historii Polski związanych z utratą przez Polskę niepodległości w XVIII w. i podziałem jej terytorium pomiędzy zaborców (Rosję, Prusy i Austrię), oraz z podejmowanymi próbami jej odzyskania w wieku XIX. W programie przedstawiono wesołą lekcję historii, upamiętniającą dążenia niepodległościowe. Pokazano stroje z epoki (powstaniec, kosynier, oficer Legionów Polskich). Omówiono powstania narodowe  - kościuszkowskie, listopadowe, styczniowe. Nasi uczniowie mieli okazję brać bezpośredni udział w pokazie, a także mogli wykazać się swoją wiedzą na temat historii.

          • Mikołajki szkolne

          •  

            Tradycyjnie 6 grudnia Święty Mikołaj obchodzi swoje imieniny i rozdaje prezenty. Tego dnia  w szkolnych strojach  uczniów i nauczycieli dominował czerwony, mikołajkowy kolor. Wszyscy otrzymali drobne upominki, uczniowie klas młodszych obejrzeli spektakl teatralny w wykonaniu grupy artystycznej Magik o tematyce mikołajkowej, a w klasach odbyły się zajęcia integracyjne i wspólny poczęstunek.

             

          • Zajęcia muzyczno-taneczne

          • Zajęcia koła muzyczno – tanecznego w roku szkolnym 2023/2024 odbywają się w każdą środę w godzinach 12.35 – 13.20. W zajęciach pozalekcyjnych uczestniczy 12 uczniów z klas II-III. Zajęcia muzyczne mają na celu wszechstronny rozwój dzieci, który w naturalny sposób dokonuje się poprzez kontakt z muzyką i tańcem. Rozwijane zdolności muzyczne służą ogólnemu rozwojowi dzieci: fizycznemu, intelektualnemu, emocjonalnemu i estetycznemu. Różne formy ćwiczeń i zabaw muzycznych wpływają dodatnio na kształtowanie u dzieci pozytywnych cech charakteru, nabywanie umiejętności współdziałania w grupie, rozwijanie silnej woli oraz budzenie wiary we własne siły.

          • Zajęcia czytelnicze w klasach 1-3

          • Jednym z pomysłów na promowanie czytelnictwa i rozwijanie umiejętności czytelniczych uczniów klas młodszych jest udział dzieci w zajęciach czytelniczych. Raz w tygodniu uczniowie klas 1-3 słuchają czytanych przez nauczyciela tekstów literatury dziecięcej, czytają głośno wybrane książki, wypowiadają się na ich temat, ilustrują sceny z książek,  a także naśladują bohaterów literatury w swobodnych zabawach. 

            Książka pobudza ich wyobraźnię, uczy koncentracji, wzbogaca słownictwo i wiedzę, kształtuje gust i poczucie piękna, poszerza horyzonty myślowe, pokazuje, jak postępować oraz rozwija inteligencję.

          • Zajęcia z pedagogiem

          • 1 grudnia uczniowie klas starszych uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez panią pedagog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Czerwinie pt.  Stop przemocy w szkole. Była to pogadanka na temat przemocy wśród ludzi ze zwróceniem uwagi na reakcje zachowań dzieci i młodzieży. Jakie przykłady i sytuacje są przyczynami przemocy? Jakie sytuacje powodują najczęściej Twoje zdenerwowanie? Jakie Twoje słowa i zachowanie powodują zdenerwowanie innych? Jak starasz się zrozumieć swoje złe zachowanie i je zmienić? Na koniec zajęć uczniowie wykonali plakaty tematyczne, które przypominają o właściwym zachowaniu zarówno starszym jak i młodszym uczniom.

          • Zabawa andrzejkowa

          •  29 listopada 2023 roku w naszej szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowa. Już od  samego rana  uczniowie zaczęli dekorować salon wróżb, przygotowywali szkolny sklepik, rozstawiali  sprzęt muzyczny. O godzinie 16.00 rozpoczęła się długo wyczekiwana impreza. Na początku wszyscy  bawili się przy muzyce. Później członkowie Samorządu Uczniowskiego otworzyli sklepik, który cieszył się dużą popularnością. Wszyscy chętnie kupowali przekąski i napoje. Po dalszej zabawie tanecznej rozpoczęła się prawdziwa zabawa andrzejkową -  w sali nr 7  można było spotkać wróżki i wróżbitę, którzy swoje zadanie tego dnia wypełnili znakomicie.  Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, gdzie spotkają miłość swojego życia, kim zostaną w przyszłości, co przyniosą im najbliższe dni. Wszystkie przepowiednie traktujemy oczywiście z przymrużeniem oka. :)    Zabawa była wyjątkowa. Ten wieczór  na pewno zapamiętamy na długo. Do zobaczenia za rok!

          • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka w oddziale przedszkolnym

          •     Dzieci  rozpoczynając zajęcia wesoło się ze sobą przywitały, zatańczyły do piosenki  M. Jeżowskiej „Wszystkie dzieci nasze są” wymieniając „przytulaski”. Nauczyły się wiersza pt. „Mały człowiek, duża sprawa” ilustrując go ruchem. Wysłuchały też wiersza M. Brykczyńskiego pt. „O prawach dziecka”, który wprowadził maluchy w tematykę zajęć.
            Następnie dowiedziały się co to takiego prawo. Na podstawie „burzy mózgów” próbowały stworzyć definicję tego słowa. Dzieci wymieniały do czego mają prawo, dzieliły się swoimi własnymi spostrzeżeniami na temat powodów do radości i uśmiechu wśród dzieci oraz o tym, co może powodować, że mały człowiek jest smutny i co mu sprawia przykrość.
            Wszystkie wymienione przez dzieci prawa zostały umieszczone  na plakacie Prawa i Obowiązki  Dziecka. Przedszkolaki wiedzą, że mają prawo do radości, uśmiechu, zabawy, odpoczynku, rodziny, miłości, spokojnej nauki i ciekawego poznawania otaczającego je świata.

            Taki dzień jest także okazją do tego, abyśmy My - dorośli nigdy o tym nie zapominali. My jako szkoła wierzymy, że dobrze ugruntowana wiedza dziecka, poczucie jego własnej wartości oraz świadomość swoich praw da dzieciom dobre podstawy do bycia w przyszłości wspaniałym człowiekiem, rodzicem i obywatelem.

            Pomóżmy dzieciom chronić własne dobro, własne ja, ponieważ one same nie potrafią jeszcze zadbać o siebie i swój rozwój. Bez wątpienia potrzebują do tego rodziców, opiekunów oraz innych przychylnych im mądrych ludzi, z którymi będą czuły się bezpieczne i kochane.

                                               Pamiętajmy o tym!

          • Laboratoria przyszłości

          • Krzystając z nowoczesnych sprzętów otrzymanych w ramach programu #LaboriatoriaPrzyszłości uczniowie na zajęciach z edukacji informatycznej z zaciekawieniem obserwowali pracę drukarki 3d, w jaki sposób powstaje drukowany obiekt oraz jak należy zmienić filament pamietając przy tym o zasadach bezpieczeństwa. Nowoczesny sprzęt uatrakcyjnia zajęcia szkolne i pozwala uczniom rozwijać zainteresowania, a wydrukowane obiekty towarzyszą dzieciom w czasie zabawy. 

          • Święto Niepodległości

          • Narodowe Święto Niepodległości jest obchodzone co roku 11 listopada dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez naród polski niepodległego państwa.

            10 listopada 2023 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia, przygotowana pod kierunkiem nauczyciela historii, z okazji 105 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Podczas tej uroczystości uczniowie klas IV-VI przypomnieli historię niewoli naszej ojczyzny, począwszy od dnia, kiedy Polska przestała istnieć na mapie Europy jako niepodległe państwo, przez dzieje tragicznej walki naszego narodu o wyzwolenie, aż po dzień odzyskania niepodległości. Przekazywane treści były przeplatane patriotycznymi pieśniami, recytacjami wierszy, co pozwoliło widzom głębiej przeżyć tamte chwile. Do występów włączyły się też przedszkolaki, z pomocą wychowawczyni zaśpiewały pieśń patriotyczną oraz ruchem i gestem wyraziły szacunek dla Ojczyzny.                                            Na koniec wszyscy zaśpiewali nasz hymn narodowy "Mazurek Dąbrowskiego", włączając się do akcji MEiN  #SzkołaDoHymnu.

          • Udział w akcji "Pomóżmy się przytulić"

          • „Pomóżmy się przytulić” - pod taką nazwą przebiegała akcja charytatywna, która została zorganizowana przez Samorząd Uczniowski naszej szkoły. Jej celem było obdarowanie pluszowymi maskotkami – głównie misiami – pacjentów z Centrum Zdrowia Dziecka i z Sali Wybudzeń.

            Uczniowie z dużą radością przynosili  pluszaki dla swoich nieznanych kolegów. Po raz kolejny przekonaliśmy się o otwartych sercach, ofiarności i chęci niesienia pomocy przez naszych uczniów. W ciągu kilku tygodni zebraliśmy 25 maskotek Zostały wysłane do Warszawy. Już wkrótce zostaną obdarowani nimi mali pacjenci.

            Mamy nadzieję, że maskotki przyniosą radość dzieciom, uśmiech na ich twarzach, a może i ulgę w trudach walki z ciężką chorobą.

          • Gazetka, wrzesień/październik 2023

          •  

            „U nas w Grabówku” to tytuł czasopisma, który znają dobrze uczniowie i pracownicy naszej szkoły. W tym tygodniu ukazał się kolejny, już 4, numer gazetki „U nas w Grabówku”. To efekt pracy dziennikarzy, uczniów klasy 4 i 6, którzy na zajęciach koła polonistycznego rozwijają swoje piśmiennicze zainteresowania. Zachęcamy do lektury i już czekamy na kolejne publikacje. :)Gazetka__wrzesien_pazdziernik_2023.zip

          • Biegi Przełajowe

          • 27 października na Stadionie MOSiR w Ostrołęce odbyły się zawody sportowe w Biegach Przełajowych - etap międzypowiatowy. W zawodach wziął udział uczeń 6 klasy Piotr Kania. Piotr zakwalifikował się do zawodów międzypowiatowych poprzez etap powiatowy, w którym zajął 5 miejsce. Piotrek, spośród około 60 uczestników z pięciu powiatów, zajął wysokie, 21 miejsce. Gratulujemy ! 

            Opiekun Przemysław Olesiński

          • Projekt "Świadome żywienie to zdrowe pokolenie"

          • W ramach zajęć koła ekologicznego w październiku przedszkolaki brały udział w projekcie " Świadome żywienie to zdrowe pokolenie" Celem projektu było propagowanie zasad zdrowego żywienia; rozwój kreatywności i pomysłowości; kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych wśród dzieci; szukanie oryginalnych rozwiązań plastycznych; dostrzeganie charakterystycznych cech wyglądu owoców  i warzyw oraz ich właściwości zdrowotnych; rozwijanie umiejętności projektowania i wykonania przestrzennych form plastycznych. Efektem projektu były przepiękne wytwory z owoców i warzyw.

          • #Szkoła pamięta

          • Zaduszki

            "W dniu Zaduszek, w czas jesieni,

            Odwiedzamy bliskich groby,

            Zapalamy zasmuceni małe lampki – znak żałoby.

            Światła cmentarz rozjaśniły, że aż łuna bije w dali,

            Lecz i takie są mogiły, gdzie nikt lampki nie zapali".

            Wł. Broniewski

            Nasza szkoła, podobnie jak w latach ubiegłych, przyłączyła się do akcji zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki pt. „Szkoła pamięta”.  Celem tej inicjatywy jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o zmarłych, a także o historii i bohaterach naszego kraju oraz regionu. Uczniowie pod okiem wychowawców i szkolnej katechetki uporządkowali groby w lesie niedaleko szkoły, zapalili znicze, minutą ciszy uczcili pamięć tam poległych. Nawiązując do polskiej tradycji świąt zadusznych uczniowie wykonywali prace plastyczne oraz rozmawiali z nauczycielami na temat tradycji zwiazanych z tymi świętami, pamiętając zarówno o swoich bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii naszego kraju.

          • Wycieczka do Ostrołęki

          • 24 października 2023r. uczniowie naszej szkoły, pod opieką nauczycieli,  wybrali się na wycieczkę do Ostrołęki. Dzieci z oddziału przedszkolnego i z klas młodszych miały możliwość radosnego spędzenia czasu w sali zabaw Figlarium oraz uczestniczyły w warsztatach robienia pizzy. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał naklejkę i dyplom małego kucharza.​​​​​

            Starsi uczniowie​​​​​​ korzystali z atrakcji Parku Wodnego - basenu, zjeżdżalni, rwącej rzeki, jacuzzi, fontanny. Następnie zwiedzili wystawę w Muzeum Żołnierzy Wyklętych oraz spróbowali swoich sił na strzelnicy. W drodze powrotnej wszyscy zjedli ciepły posiłek w restauracji McDonald i zadowoleni wrócili do szkoły.

          • II Gminny Konkurs Plastyczny – "Janusz Korczak – przyjaciel dzieci"

          •  18 października 2023 roku w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Antoniach odbyła się uroczysta gala z okazji wręczenia nagród w II Gminnym Konkursie Plastycznym "Janusz Korczak – przyjaciel dzieci".

            Choć z całą pewnością poziom konkursu był wysoki, a jury miało twardy orzech do zgryzienia, prace naszych uczennic zostały docenione, o czym świadczą ich wysokie osiągnięcia:

            a) Aleksanda Białczak – III miejsce (kategoria: uczniowie klas I-III),

            b) Nikola Gołota – III miejsce (kategoria: uczniowie klas IV-VI),

            c) Anna Kuciej – Wyróżnienie ((kategoria: uczniowie klas VII-VIII).

            Dziewczętom i ich opiekunom składamy gratulacje, a pozostałych uczniów zachęcamy do udziału w tego typu wydarzeniach. ;)

          • Dzień Edukacji Narodowej

          • 16 października 2023 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej połączony z uroczystym pasowaniem uczniów klasy I. Dzień Edukacji Narodowej to święto całej społeczności szkolnej. To chwila, kiedy każda osoba związana z edukacją powinna poddać się refleksji nad tym, jak wiele zawdzięcza naszym przodkom, którzy niejednokrotnie poświęcali swoje życie, abyśmy my mogli swobodnie wypowiadać się w naszym języku, uczyć i rozwijać talenty. Był to dzień radości, a więc uczniowie pod kierunkiem Pań: Kingi Prusaczyk i Ilony Zabielskiej zaprosili wszystkich do obejrzenia krótkiego skeczu pt. “All inclusive”. Następnie uczniowie klasy pierwszej złożyli ślubowanie i zostali pasowani, przez Panią Dyrektor, na uczniów Szkoły Podstawowej w Grabówku.  Tego dnia do szkoły przybyli również zaproszeni goście: Kierownik Referatu Oświaty Gminy Olszewo-Borki Pani Barbara Stolarczyk, Radny Gminy Olszewo-Borki Pan Edward Luma, emerytowani nauczyciele szkoły: Panie Halina Borowska i Barbara Kędzierska. Po uroczystej akademii Pani Dyrektor Ewelina Piersa podziękowała nauczycielom i pracownikom szkoły za zaangażowanie w powierzone obowiązki.

          • Dzień piżamy

          • 9 października 20223 r. społeczność Szkoły Podstawowej w Grabówku po raz kolejny pokazała, że nie jest obojętna na krzywdę i cierpienie drugiego człowieka. Aby okazać wsparcie chorym dzieciom, które przebywają na oddziałach onkologicznych, w tym dniu uczniowie i nauczyciele zamienili standardowe spodnie, bluzy i sukienki na piżamy, czyli codzienne ubrania cierpiących pacjentów. Każdy miał okazję, aby chociaż przez chwilę przypomnieć sobie, jak cenną wartością jest zdrowie, o które powinniśmy troszczyć się każdego dnia.      To był szczególny dzień, a takie lekcje - wrażliwości i empatii – są potrzebne każdemu człowiekowi.

             

          • Zbiórka pluszaków

          • Rozpoczynamy w naszej szkole zbiórkę pluszaków, które pod koniec października 2023 r. zostaną przekazane  - za pośrednictwem Fundacji "Gdy Liczy się Czas" - chorym i cierpiącym maluchom.

            Serdecznie zachęcamy do udziału w tej akcji, która z całą pewnością okaże się również lekcją wrażliwości i empatii.                                                                        Z wyrazami szacunku                   Samorząd Uczniowski                   Szkoły Podstawowej w Grabówku.