• #LaboratoriaPrzyszłości

          • Tuż przed świętami Bożego Narodzenia światło dzienne ujrzał kolejny numer szkolnego czasopisma. Tym razem uczniowie uczęszczający na zajęcia koła polonistycznego zwiększyli liczbę artykułów, dlatego każdy czytelnik z pewnością znalazł coś dla siebie. W gazetce nie zabrakło świątecznych przepisów, ciekawostek, a także wiadomości z życia naszej szkoły. Te chwile postanowiliśmy uwiecznić na zdjęciach, które zrobiliśmy aparatem zakupionym w ramach programu "Laboratoria Przyszłości".

             

          • Zabawy na śniegu

          • Korzystając z zimowej aury uczniowie klasy trzeciej wraz z wychowawcą wybrali się z sankami na pobliską górkę. Zabawa była przednia - zjazdy, upadki, aniołki na śniegu, rzucanie śnieżkami. Zimowe szaleństwa stały się okazją do spędzania czasu na świeżym powietrzu, mróz nikomu nie przeszkadzał, a do szkoły dzieci wróciły uśmiechnięte i zadowolone.

          • Zaproszenie

          • SPOŁECZNOŚĆ SZKOŁY PODSTAWOWEJ

            W GRABÓWKU

            SERDECZNIE ZAPRASZA RODZICÓW

            NA PRZEDSTAWIENIE JASEŁKOWE

            W WYKONANIU UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY,

            KTÓRE ODBĘDZIE SIĘ 

            W ŚRODĘ 21 GRUDNIA 2022 r.

            O GODZ. 12:00 W BUDYNKU SZKOŁY

          • Zajęcia rozwijające

          • Głównym celem zajęć rozwijających umiejętności polonistyczno-matematyczne w klasie III jest poszerzanie i pogłębianie wiedzy polonistycznej i matematycznej oraz kształtowanie umiejętności samokontroli i efektywnego współdziałania w zespole. Uczniowie korzystając z dostępnych materiałów ćwiczeniowych poszerzają wiedzę zdobytą na zajęciach zintegrowanych. Czytajac i omawiając teksty oraz wykonując ćwiczenia słowno-obrazkowe i łamigłówki zgłębiają dodatkową wiedzę o polskich miastach, krainach gegraficznych, a także przenoszą się w świat fantazji. Dzięki pracy indywidualnej i grupowej uczniowie mierzą się z własnymi siłami, a także doskonalą umiejętność współpracy w grupie.

          • Mikołajki w szkole

          • 6 grudnia jest dniem, w którym w naszej szkole podtrzymujemy mikołajkową tradycję. Od samego rana kręcili się  po korytarzach uczniowie ubrani na czerwono, w pięknych mikołajkowych ozdobach na głowach. Samorząd uczniowski przygotował desery i przekąski, które można było nabyć u organizatorów. Każdą klasę odwiedził, jak w piosence, "ten, co ma gest". Otrzymane upominki i wspólne spędzenie czasu sprawiły, że dzień upłynął w miłej świątecznej atmosferze.

          • Mikołajki w Oddziale Przedszkolnym

          • Mikołajki w przedszkolu to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dzień w roku. 6 grudnia nadszedł wreszcie ten dzień. Przedszkolaki przyszły ubrane w kolorze czerwonym oraz w ubraniach z akcentami świątecznym. W sali zrobiło się czerwono, a  wspólne ozdabianie choinki tylko dodało temu dniu uroku. Jak się okazało, przedszkole niepostrzeżenie odwiedził Mikołaj. Zrobił to po cichu zostawiając najmłodszym  upominki😊 w bucikach. Mikołajki zostaną na długo we wspomnieniach dzieci.

          • Teatrzyk "Zuzia w Krainie Dobroci"

          • Dnia 1.12.2022 r. gościliśmy w szkole grupę teatralną Magik z Białegostoku z przedstawieniem " Zuzia w Krainie Dobroci". Obejrzały go dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas 1-3. To historia kapryśnej i zarozumiałej dziewczynki, która zachowywała się niegrzecznie. Pewnego dnia Zuzia stłukła wazon, który otrzymała od Matki Chrzestnej. W ten sposób uwolniła Duszka mającego się nią opiekować. Złośliwość Zuzi doprowadziła Duszka do ostateczności i dlatego postanowił ją ukarać. W ten sposób wyrosły dziewczynce wielkie uszy symbolizujące złe zachowanie. By się ich pozbyć Zuzia wyrusza do Krainy Dobroci. W drodze poznaje bajkowe postacie: Pinokia, Babę Jagę, Pirata. Przeżywa wiele przygód, które powodują jej przemianę. Dziewczynka staje się grzeczną, uczynną i uśmiechniętą osóbką. Przygody małej Zuzi przeniosły widzów w baśniowy świat i dostarczyły pozytywnych wrażeń. 

          • Szkolne andrzejki

          • Każdy z nas zastanawia się nad swoją przyszłością. Często myślimy o tym, jaki zawód będziemy wykonywać, gdzie zapuścimy korzenie, co przyniesie nam los. Jest taki dzień w roku, kiedy przyszłość otwiera swoje tajemnice. Mowa oczywiście o przedostatnim dniu listopada, czyli o popularnych andrzejkach. Aby upamiętnić ten zwyczaj, w naszej szkole Samorząd Uczniowski przygotował wiele ciekawych atrakcji, na które z radością czekaliśmy już od kilku dni.

            Na potrzeby organizacji listopadowego święta sala nr 20 podczas przerw zamieniała się w prawdziwy market. Można było zakupić swoje ulubione przekąski. Chętnych nie brakowało i nawet długa kolejka nie zniechęcała kupujących. Wszyscy uczniowie mieli także okazję porozmawiać z wróżkami, w które wcieliły się dziewczęta z klasy V, a także poznać imię przyszłej miłości czy dowiedzieć się, co szykuje dla nas przeznaczenie. Nie mogło zabraknąć także lanego wosku. Choć andrzejkowe przepowiednie traktowaliśmy z przymrużeniem oka, we wszystkich wróżbach szukaliśmy tajemniczych wskazówek.

            O tym, że celebracja andrzejek wszystkim się podobała, świadczą uśmiechy naszych uczniów i ich opiekunów. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć – a uwierzcie nam – jest na co popatrzeć. Do zobaczenia za rok! ; )

          • #Laboratoria Przyszłości - nauka i zabawa

          • Uczniowie klas młodszych w ramach zajęć rozwijających poznały robota Dash. Dash może reagować na głos, odnajdować przedmioty, tańczyć i śpiewać. Robotem kieruje się za pomocą graficznych aplikacji, które dziecko z łatwością obsłuży z tableta.

            Uczniowie zapoznali się też z zasadą działania drukarki 3D. Oglądały wnętrze drukarki oraz dowiedziały się jak powstaje obiekt zwany wydrukiem. 

            Sprzęt został zakupiony w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości. 

             

          • Dzień Pluszowego Misia w oddziale przedszkolnym

          • Miś jest mały i puchaty
            Miś jest fajny i kudłaty
            Miś jest gruby jak ta kula
            Misia zawsze się przytula.”

            25 listopada w naszym przedszkolu, jak co roku, obchodziliśmy bardzo ważne święto „Dzień Pluszowego Misia”.

            Mimo coraz nowocześniejszych i atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia przybył do nas wyjątkowy gość Pluszowy Miś Teddy.

            Uroczysty dzień rozpoczął się od opowieści o „Krainie Pluszowego Misia”. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię święta, wspólnie recytowały wiersze o misiach, bawiły się przy piosenkach o misiach. Dla dzieci w tym dniu w przedszkolu przygotowano wiele atrakcji, zabawy ruchowe i plastyczne😊

            Ten dzień pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy, jednak najwięcej radości sprawiła dzieciom  prezentacja kolegom własnego  misia z balona i możliwość zabawy nim.

            Miś jest bardzo ważny dla każdego dziecka. Można go przytulić, a nawet zwierzyć mu się z sekretów. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie we wspomnieniach dzieci na długi czas.

          • Dzień Pluszowego Misia

          • Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś.

            Tego dnia dzieci z klas 1-3 i oddziału przedszkolnego przyszły do szkoły w towarzystwie swojej ulubionej maskotki - pluszowego misia. Misie uczestniczyły w zajęciach szkolnych. Spotkały się misie małe, średnie i duże, brązowe, szare, żółte i różowe, a każdy był kochany, uroczy i wyjątkowy. Dzieci wykonały misie z papieru, wydzieranki, kolorowanki.

            W związku z dniem misia Gminna Biblioteka Publiczna w Olszewie-Borkach ogłosiła konkurs "List  - zaproszenie dla Pluszowego Misia", w którym wzięły udział uczennice klasy trzeciej naszej szkoły. W dniu święta ulubionej maskotki laureatom zostały wręczone dyplomy i nagrody:

            Felicja Popowska - I miejsce,

            Hanna Sadlak - II miejsce,

            Nikola Gołota - II miejsce,

            Olga Gołota - II miejsce,

            Maja Kania - III miejsce.

            Gratulujemy!

          • Spotkanie z policjantem

          • W dniu 24.11 do naszej szkoły przybyli policjanci z Posterunku Policji w Olszewie - Borkach. Celem wizyty była pogadanka na temat bezpieczeństwa na drodze, a także sytuacji niepokojących oraz sytuacji zagrożenia dzieci i młodzieży szkolnej. Spotkanie odbyło się w dwóch grupach wiekowych: kl.0-3 i kl. 4-7. Uczniowie z uwagą słuchali prowadzących, a także włączali się w dyskusję. Na koniec spotkania uczestnicy mogli z bliska obejrzeć policyjne kajdanki, a najmłodsi przygotowali i wręczyli gościom podziękowania.

          • Zebranie z rodzicami

          • 25.11.2022 r. (piątek)

            PORZĄDEK ZEBRANIA:

            15.30 – 16.15 – WARSZTATY Z PANIĄ PSYCHOLOG MARTĄ IWANIUK "ROLA RODZICA W EDUKACJI DZIECKA"

            16.20 – SPOTKANIE Z WYCHOWAWCAMI W KLASACH

            - ZAPOZNANIE RODZICÓW Z WYNIKAMI W NAUCE I ZACHOWANIU UCZNIA

            - SPRAWY KLASOWE

            ZAPRASZAMY 

          • O akcji Tytka Charytatywna

          •  

            Wypełnij papierową torbę (zwaną w różnych regionach tytką, tutką czy siatką) artykułami pierwszej potrzeby - spożywczymi i chemii gospodarczej, które sam rozprowadzisz wśród potrzebujących w twojej okolicy lub my Tobie w tym pomożemy. Tytki charytatywne trafiają również do placówek Caritas, w których codziennie przygotowujemy posiłki dla ubogich. Puste papierowe torby możesz odebrać w wybranych Caritas diecezjalnych, parafiach.

          • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

          • W środę 9 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego obchodziły Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek.

            Ten dzień miał wszystkim przypomnieć jak ważne są bajki i że warto do nich powracać. Jednak najważniejszym celem było popularyzowanie tradycyjnych bajek bez przemocy, takich gdzie dobro wygrywa, a zło zostaje ukarane. Dzieci obejrzały fragmenty najbardziej znanych bajek, rozpoznawały bajkowe postacie i tytuły bajek, z których pochodzą. 

            Przedszkolaki były aktywne, otwarte i wesołe. Był to dzień pełen wrażeń.

          • Szkolne obchody Święta Niepodlegości

          • Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada to ważne i piękne święto – święto każdego Polaka. Tegoroczne obchody rozpoczęliśmy od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego, a tym samym wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji #SzkołaDoHymnu. W szkolnym apelu obok uczniów wzięli udział nauczyciele, poracownicy oraz zaproszeni goście - sekretarz gminy Pan Mariusz Prusaczyk, radny Pan Edward Luma, przewodnicząca Rady Rodziców Pani Judyta Gołota. Na poczatku Dyrektor szkoły, Pani Ewelina Piersa w krótkim przemówieniu wprowadziła wszystkich w atmosferę święta. Podczas apelu przygotowanego pod kierunkiem Pań - Marii Pontkowskiej, Kingi Prusaczyk i Malwiny Popowskiej uczniowie zabrali nas w niezwykłą podróż w czasie. Tekstem i pieśnią patriotyczną przypomnieli wydarzenia z czasów niewoli oraz monent wyzwolenia kraju. Skłonili do zadumy i wyzwolili radość z tego, że możemy obecnie żyć w wolnej i niepodległej Polsce.

            Zakończeniem apelu było wręczenie nagród uczniom, którzy zdobyli punktowane miejsca w konkursie historycznem: Błażej Karczewski - I miejsce, Miłosz Kozłowski - II miejsce.

          • Zajęcia teatralne w klasach IV-V

          • Na zajęciach teatralnych pod kierunkiem Pani Marii Pontkowskiej uczniowie klas IV-V recytowali wiersze i teksty narracyjne o tematyce patriotycznej z okazji 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przy śpiewie pieśni patriotycznych uczniowie przygotowywali kotyliony biało-czerwone i ćwiczyli układ do tańca z flagą. Przygotowania te pozwoliły zrozumieć atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku.

          • Wycieczka do Torunia

          • 9 listopada, wczesnym rankiem, uczniowie klas 1-3 naszej szkoły, pod opieką nauczycieli oraz pilota wycieczki, wyruszyli w kolejną podróż w ramach programu "Poznaj Polskę". Tym razem punktem docelowym był Toruń. W czasie jednodniowego pobytu zwiedziliśmy największą  atrakcję miasta - jedną z piernikarni i wzięliśmy udział w pokazie pieczenia toruńskich pierników, odbyliśmy krótkie terminowanie u mistrza piekarskiego, własnoręcznie wyrobiliśmy ciasto piernikowe (wg starej oryginalnej receptury z XVI w.), przygotowaliśmy pierniki do upieczenia. Upieczone ozdobne pierniki zabraliśmy ze sobą. Następnym punktem programu był seans w Planetarium, a potem zwiedzanie miasta z przewodnikiem - miejscowych zabytków znajdujących się w obrębie Starego Miasta m.in. Krzywa Wieża, Dom Mikołaja Kopernika, Rynek z zabytkowymi kamieniczkami i Ratuszem, Katedra św. Janów, ruiny Zamku Krzyżackiego (z zewnątrz). Z uwagą słuchaliśmy opowieści i legend związanych z tym miejscem.  Na koniec dnia zjedliśmy obiad w miejscowej w reatauracji i pełni wrażeń wróciliśmy do domu w późnych godzinach wieczornych. Zakupione pamiątki oraz piękne zdjęcia będą przypominały nam o Toruniu -  zabytkowym mieście nad Wisłą.